strona główna wycieczki Wizyta dzieci 5 , 6 letnich w Filharmonii Łódzkie
Wizyta dzieci 5 , 6 letnich w Filharmonii Łódzkie Drukuj Email
środa, 15 stycznia 2014 23:28

KONCERT EDUKACYJNY "NIE DO WYSIEDZENIA"

Muzyka odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka . Kontakt z muzyką wpływa na  odprężenie psychiczne, wzbogaca nasze doświadczenia, wpływa na wszechstronny rozwój osobowości, rozwija uczucia i wyobraźnię, dostarcza dużo radości i uwrażliwia na  piękno które nas otacza . Muzyka jest środkiem kształcenia humanistycznego, uwrażliwiającego na wartości ludzkie. Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki  zostanie zachęcone w przedszkolu do słuchania muzyki, śpiewania, a nawet tworzenia łatwych melodii oraz w jakim stopniu będą rozbudzane jego zainteresowania muzyczne, w znacznym zakresie decydować będzie o dalszym jego rozwoju .Częsty kontakt dziecka z muzyką przyczynia się do kształtowania jego emocjonalnego i poznawczego stosunku do otaczającego go świata.  Kontakt z muzyką rozwija jego wrażliwość zmysłową pobudza proces spostrzegania, koncentrację uwagi, wpływa na rozwój mowy i wzbogacenie słownictwa oraz rozwija inwencję twórczą. Muzyka w przedszkolu pełni wiele funkcji : uczy, bawi, rozwija,wychowuje, wspomaga rozwój emocjonalny , a przede wszystkim pomaga w odkrywaniu ukrytych talentów . Dlatego tak ważną rolę pełni bezpośredni kontakt z muzyką , który dzieci przezywają zarówno słuchając nagrań na płycie dvd , ale przede wszystkim uczestnicząc w koncertach live. Wprowadzając dzieci w świat muzyki musimy jednak pamiętać ,że zajęcia muzyczne nie mogą służyć tylko rozrywce i odprężeniu. Najlepiej określił to  prof. E.Gordon „Pamiętajmy- rozrywka trwa chwilę, a rozumienie muzyki pozostaje na całe życie”. Nasze przedszkolaki systematycznie uczestniczą w koncertach muzycznych , podczas których poznają różnorodną muzykę zarówno rozrywkową jak i klasyczną . Podczas tych spotkań poznają dźwięki najrozmaitszych instrumentów , zaznajamiają się z sylwetkami sławnych kompozytorów. Do tej pory muzycy odwiedzali nasze przedszkole , kolejnym krokiem w  rozwijaniu zainteresowań  muzyką oraz kształtowaniu stałych nawyków obcowania z nią jest wycieczka do Filharmonii Łódzkiej , która odbyła się 16 stycznia 2014 r. Najstarsze przedszkolaki z gr IV,V i VI wzięły udział w koncercie edukacyjnym o wdzięcznym tytule  " Nie do wysiedzenia" .Orkiestra złożona z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej i Akademii Muzycznej w Łodzi pod batutą Macieja Koczura wykonała dla małych słuchaczy : J.Strauss- Polka pizzicato - nazwa polki pochodzi od techniki polegającej na wprowadzeniu w ruch struny instrumentu smyczkowego poprzez szarpanie palcem ; C.Saint-Saens " Karnawał zwierząt" - utwór określony przez kompozytora jako fantazja zoologiczna; jest to cykl czternastu miniatur (utworów muzycznych małych rozmiarów) ilustracyjnych, wykonywanych przez różne składy instrumentalistów , Karnawał zwierząt należy do unikatowych kompozycji programowych w całej literaturze muzycznej, często wykorzystywany jest w edukacji muzycznej jako dobry przykład do nauki rozpoznawania brzmienia różnych instrumentów muzycznych.Najmłodsza widownia wysłuchała także Marsz Redetzkyego- J.Straussa -obecnie grany jest podczas rund honorowych na zawodach jeździeckich i imprezach niepodległościowych oraz na zakończenie każdego Koncertu Noworocznego w Wiedniu.Podczas koncertu dzieci miały możliwość obejrzenia ciekawych materiałów filmowych , malarskich i fotograficznych. Uczyły się nie tylko słyszenia ale i słuchania muzyki.Uczyły się rozróżniać muzykę , która wycisza, relaksuje, porusza i wydobywa z nas różnego rodzaju emocje. Przeżycia jakie dzieci doznały podczas tego niezwykłego spotkania na pewno pozostaną na długo w ich pamięci . Nowe miejsce , świetna akustyczna sala , dostojność miejsca to wszystko pokazało ,że muzykę można przeżywać na różne sposoby.

Zapraszamy  do obejrzenia  fotorelacji z wyjazdu , która zamieszczona jest w naszej galerii zdjęć .

Poprawiony: wtorek, 18 lutego 2014 21:41