strona główna wydarzenia Dzień Niepodległości - akademia
Dzień Niepodległości - akademia Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 20 listopada 2013 15:19

 

Budzenie świadomości  narodowej u przedszkolaków nie jest łatwym zadaniem. Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią jeszcze myśleć abstrakcyjnie . Słowa związane z edukacją patriotyczną jak odzyskanie Niepodległości czy  wolność są niezrozumiałe dla dzieci . Jednakże zadaniem nauczycieli wychowania przedszkolnego jest wpajanie  od najmłodszych lat  wartości jakie są dla każdego Polaka najważniejsze. Słowa Ojczyzna, Polska, Patriotyzm są przybliżane dzieciom w sposób bardzo przystępny i łatwy do zrozumienia . Wymaga to jednak stałego powtarzania i  podkreślania znaczenia tych słów przy różnorodnych sytuacjach. Najstosowniejsze sytuacje to obchody Świąt Narodowych . Głównym zadaniem przedszkola jest budzenie u dzieci miłości do „małej i wielkiej „Ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej.  Nauczyciele podczas zajęć edukacyjnych stwarzają dzieciom  okazję do poznawania symboli narodowych , bliższego i dalszego środowiska ,zapoznają z  legendami ,uczą  hymnu i innych pieśni patriotycznych. Starają się rozbudzać nieustający podziw dla bohaterów narodowych , których już nie ma , ale zawsze pozostać powinni w naszej pamięci. W tym celu wykorzystują literaturę dziecięcą, wydawnictwa albumowe, spacery i wycieczki do miejsc pamięci narodowej.

11 listopada 1918 roku po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dzieci z  grupy V i  VI aby uczcić to święto przygotowały program artystyczny. Podczas akademii recytowały wiersze , śpiewały piosenki , które zawierały historyczne i patriotyczne treści. Nie zabrakło również nawiązania do najważniejszych symboli narodowych jakim są hymn, flaga , godło. Uroczystość zakończyła się złożeniem przysięgi o następującej treści:

Ja przedszkolak dzielny

Będę zawsze uśmiechnięty

Będę słuchał swoje Panie

Zjadał obiad i śniadanie

Będę pilnie się uczył

Mamy i taty nigdy nie smucił

Będę pomagał młodszym kolegom

Będę dbał o czystość i porządek

Będę używał magicznych słów: proszę , dziękuję , przepraszam

Przysięgamy :

Od dziś zawsze być Zuchami

I dobrymi Polakami.

 

Poprawiony: środa, 20 listopada 2013 16:59