strona główna wydarzenia Konkurs recytatorski"Tuwim w poezji dziecięcej"
Konkurs recytatorski"Tuwim w poezji dziecięcej" Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 18 kwietnia 2013 07:02

Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku . Autor pisał zarówno dla dzieci , jak i dla dorosłych. Do dziś jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. Któż nie zna bowiem wspaniałych , wesołych wierszy chociażby: Lokomotywy , Ptasiego Radia , Słonia Trąbalskiego , Pana Hilarego , Rzepki ..i można by tak długo wymawiać tytuły . W każdym domu znajduje się chociaż jedna książeczka z jego wierszami , które z pokolenia na pokolenie czytane są w naszych rodzinach. Sięgając po wiersze Tuwima każdemu przypomina się własne dzieciństwo .Pobudzają one wyobraźnię każdego dziecka i nie tylko , bo dorośli czytając wiersze Tuwima mogą na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości. Tuwim bowiem wyczarował w swoich wierszach świat pełen magii, humoru i jednocześnie potrafił za pomocą słów przekazać najważniejsze przesłania , które pomagają dzieciom zrozumieć otaczający je świat . Uczą szacunku do drugiej osoby , ukazują dobre i złe strony charakteru ludzi , pokazują co to jest przyjaźń.

Julian Tuwim był wybitną osobowością , a w dodatku był Łodzianinem . Organizatorem i pomysłodawcą Roku Tuwima jest miasto Łódź. W roku 2013 obchodzimy bowiem 60 rocznice śmierci pisarza. Gminne Przedszkole w Rogowie chcąc oddać cześć ulubionemu pisarzowi najmłodszego pokolenia , zorganizowało konkurs recytatorski związany tematycznie z twórczością JulianaTuwima. Do konkursu zaproszone zostały dzieci ze szkoły w Rogowie, Wągrach i w Przyłęku Dużym oraz z Rogowskiego przedszkola i niepublicznego punktu przedszkolnego w Olszy . W konkursie recytatorskim „ Tuwim w poezji dziecięcej” wzięło udział 20 dzieci .Celem konkursu była popularyzacja twórczości Juliana Tuwima , kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego , prezentacja recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci oraz integracja środowiska lokalnego Konkurs odbył się w 2 kategoriach dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz dzieci z klas I . Prowadząca p. Elżbieta Zarębska przedstawiła wszystkim skład jury do którego zaproszeni zostali: dyrektor przedszkola p. I.Felczak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym p. G. Ziółkowska , nauczyciel przedszkola p. A. Jabłońska, nauczyciel z niepublicznego punktu przedszkolnego w Olszy p. M.Karabowicz oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogowie p. L. Mozga. Część artystyczną poprzedziło losowanie kolejności wystąpień małych artystów. Po przedstawieniu kryteriów oceniania jury rozpoczęła się część oficjalna konkursu . Uczestnicy przedstawili inscenizację wierszy Tuwima m.in. : Pan Hilary , Zosia Samosia, Murzynek Bambo, Lokomotywa i inne znane i lubiane przez dzieci tytuły. Mali artyści otrzymali ogromne brawa , bowiem każda interpretacja wybranego wiersza była majstersztykiem młodych aktorów , ich gesty , mimika , intonacja głosu i wspaniałe stroje upiększyły występy Jury podczas obrad miało „ciężki orzech do zgryzienia” . Zgodnie z podsumowaną na karcie oceny liczbą punktów , przyznano nagrody w dwóch kategoriach.

Pierwsze miejsce w kategorii dzieci 5,6 letnich zajęła Sylwia Kowalska z gr V z Gminnego Przedszkola w Rogowie , drugie miejsce zajął Michał Nowak z Gminnego Przedszkola w Rogowie , trzecie miejsce Natalia Dziedzińska także z Gminnego Przedszkola. W kategorii dzieci z klas I : pierwsze miejsce zajęła Sylwia Hymka ze Szkoły Podstawowej w Rogowie , drugie miejsce Błażej Świderek ze Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym , trzecie miejsce Marysia Grzybczyńska ze Szkoły Podstawowej w Rogowie. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę dyplomy, książki z wierszami Tuwima i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy-wyróżnienia oraz książeczki z wierszami J.Tuwima.

Wszystkim serdecznie gratulujemy , okazało się że recytując wiersze można przy tym się świetnie bawić , a przy okazji uczyć . Mamy nadzieję ,że konkurs recytatorski na stałe już znajdzie się w harmonogramie imprez organizowanych przez Gminne Przedszkole w Rogowie.

W imieniu wszystkich dzieci oraz pracowników przedszkola serdecznie dziękujemy Państwu Dybałom za ufundowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników naszego konkursu .

Składamy także podziękowania Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Rogowie za umożliwienie zorganizowania konkurs w świetlicy szkolnej.

Poprawiony: czwartek, 18 kwietnia 2013 07:20