strona główna wydarzenia Ptaki wiosną w zagadkach- zajęcia dla 5-6 latków.
Ptaki wiosną w zagadkach- zajęcia dla 5-6 latków. Drukuj Email
czwartek, 02 kwietnia 2020 09:22

Dzień dobry w piątek kochani ! Zapraszamy na ostatnie w tym tygodniu ptasie zajęcia :)

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od rozruszania się :)

Zadanie nr. 1 Zabawa ruchowo-naśladowcza „Zamieniamy się w ptaki” -

Na sygnał - może to być gwizdek, klaśnięcie , uderzenie o blat stołu dzieci biegają w różnych kierunkach (oczywiście uprzedzamy żeby dzieci biegały ostrożnie.)

*Na hasło" bociany" - dziecko podnosi wysoko nogi , naśladując chód bociana lub staje na jednej nodze starając się utrzymać równowagę.

*Na kolejny sygnał dziecko biega w różnych kierunkach. Na hasło "wrona"- zatrzymuje się i kraczę kra kra kra.

* Na kolejny sygnał dziecko biega w różnych kierunkach. Na hasło "wróbelek" , zatrzymuje się i woła ćwir ćwir ćwir.

Zabawę możecie powtórzyć kilka razy, wymieniając różne ptaki.

Zadanie nr. 2 "Ptaki przylatujące wiosną do Polski" .

Przed nami zagadki słuchowe. Poniżej wklejam wam link do odgłosów wiosennych ptaków. Bardzo proszę żebyście w miarę możliwość puścili je swoim dzieciom, by te mogły posłuchać jakie dźwięki są wydawane przez poszczególne ptaki. Spytajcie swoje dzieci , czy już kiedyś słyszały, któryś z tych odgłosów :)

Instrukcja ----> by usłyszeć dany dźwięk musicie kliknąć na symbol ptaka na drzewie.

Zadanie nr. 3 "Co to za ptak?" - zagadki

Przeczytajcie proszę dzieciom zagadki, bez podawania nazwy ptaka. Mam nadzieje, że starszaki świetnie poradzą sobie z tym zadaniem.

* Pod dachem ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka. Jej przysmak to są muchy, cóż to za ptak... (jaskółka)

*Ma długi czerwony dziób na jednej nodze stoi. Swe gniazdo na dachu splótł i każda żaba się go boi... (bocian)

*Rano nas budzi swym głosem jak dzwonek, ten mały szary ptak...(skowronek)

*Ptaszek ten od zawsze leczy chore drzewa. I dlatego właśnie stuka zamiast śpiewać ...(dzięcioł)

Zadanie nr.4 "połącz ptaki z ich cieniami"- karta pracy dla dzieci 5-letnich

"Połącz rysunek z właściwym podpisem"- karta pracy dla dzieci 6-letnich.

"Posłuchaj nazwy ptaków. Obejrzyj ich gniazda. Czym się różnią gniazda, a w czym są podobne?
Dokończ  rysować bociana według wzoru." Karta pracy dla dzieci 5-6 letnich.

Zadanie nr. 5 Zabawa dydaktyczno ruchowa "Prawda- fałsz"

Czytamy dziecku zdanie , z którym może się zgodzić lub nie. Zgoda- dziecko podskakuje obunóż kilka razy. Fałsz- - dziecko robi przysiad. Przykładowe pytania :

* Zimą są z nami bociany i jaskółki (fałsz-przysiady)

*Na zimę przylatują gile i jemiołuszki (prawda-podskoki)

*Słowo wrona ma 6 głosek (fałsz-przysiady)

*Sikorki mają żółto upierzony brzuszek (prawda-podskoki)

*6 gili + 4 jaskółki = 10 ptaków (prawda-podskoki)

*Przysmakiem bociana jest słonina (fałsz-podskoki)

Możecie wymyślić jeszcze wiele innych pytań,a ten ruch może być o wiele bardziej urozmaicony np. kręcimy się w kółko itp.

Zadanie nr. 6 Praca plastyczna "bocian" do tego zadania potrzebujemy pędzelka, farb :białej, czarnej, czerwonej, kolorowy brystol i patyczek higieniczny.

Poniżej wklejam instrukcję jak wykonać pracę plastyczną. Jeśli macie ochotę , po jej skończeniu wyślijcie ją na mojego meila Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. i pochwalcie się swoja pracą. Udanej zabawy !