strona główna wycieczki Wycieczka - śladami historii
Wycieczka - śladami historii Drukuj Email
wtorek, 30 maja 2017 19:33

Śladami historii

Edukacja patriotyczna jest ważnym elementem wychowania przedszkolnego . Dzieci przedszkolu poznają historię swoich przodków poprzez różnego rodzaju zajęcia ( oglądają albumy, zdjęcia, filmy ukazujące życie w dawnych czasach , poznają historię powstania swojej miejscowości) . Jedną z bardziej atrakcyjnych form przyswajania nowej wiedzy jest wycieczka do danej miejscowości , o której rozmawiają podczas zajęć . Tym razem nasze przedszkolaki postanowiły poznać dzieje słynnych Lipiec Reymontowskich , w których żył i tworzył znakomity pisarz uhonorowany nagrodą Nobla Władysław Reymont .Dlatego 30 i 31 maja dzieci odwiedziły Lipce Reymontowskie , gdzie zwiedziły Muzeum Regionalne im. Wł. ST. Reymonta. Przewodnik Pan Murgrabia opowiedział dzieciom historię powstania muzeum . Maluchy dowiedziały się , że jego siedziba mieści się na terenie byłej manufaktury włókienniczej założonej pod koniec XIX w. Zakład zajmował się tkaniem materiałów i farbowaniem ich na słynne łowickie pasiaki. Muzeum gromadzi eksponaty z dziedziny kultury materialnej : stroje , tkaniny, sprzęty domowe, narzędzia rolnicze i wytwory sztuki ludowej. Przedszkolaki obejrzały ekspozycje stałe : „ Tradycje lipieckie”, „Dawne narzędzia rolnicze i sprzęt używany w gospodarstwie” , „Galeria współczesnej sztuki ludowej” oraz zwiedziły hale manufaktury. Po opuszczeniu terenu muzeum wszyscy udali się do pobliskiego skansenu „Zagrody Ludowej” , która powstała na terenie starego sadu , gdzie przeniesiono elementy dawnego budownictwa zagrodowego. W zagrodzie znajdują się budynki mieszkalne oraz gospodarcze. Po zwiedzeniu wszystkich wystaw maluchy odwiedziły Muzeum Czynu Zbrojnego, w którym zgromadzone są pamiątki związane z walką o niepodległość w rejonie Lipiec Reymontowskich i okolic. Wystawa rozmieszczona jest w trzech salach wystawowych. Wiele emocji wzbudziła u dzieci ekspozycja plenerowa sprzętu ciężkiego, na której nie zabrakło samolotu myśliwskiego Wojska Polskiego oraz czołgów i dział przeciw lotniczych. Po tylu wrażeniach w promieniach słońca przedszkolaki udały się w kierunku Makowa , gdzie czekały na nie dalsze atrakcje , a mianowicie zwiedzanie domu , w którym wychowało się 5 pokoleń rodziny . W chałupie zachowane są oryginalne sprzęty domowe , wyposażenie i meble z których korzystali ludzie od końca XIX wieku . Chata charakteryzuje się niskimi drzwiami , małymi oknami , a jej ściany nadal zachowują w sobie elementy gliny i słomy . Odnowione drewniane belki umieszczone na froncie nadają domostwu niesamowity wygląd . Dzieci zaglądając do izb poczuły się jakby przeniosły się do innej epoki. W drewnianej misie wspólnie z gospodarzem zagrody przygotowywały ciasto na chleb , który następnie został wypieczony w specjalnym piecu chlebowym opalanym drewnem. Oczekując na ciepły chlebek , przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z artystką ludową –rzeźbiarką , która opowiedziała dzieciom o swojej pasji tworzenia pięknych rzeźb . Każdy miał możliwość własnoręcznie pomalować przygotowane drewniane figurki przedstawiające np.: konia, kota, kwiatki, motyle. I to wcale nie był koniec atrakcji związanych z naszą wycieczką . Otóż po pracy twórczej dzieci zostały zaproszone do przejażdżki na koniu. Przed wejściem na wybieg , każde dziecko miało możliwość nakarmienia konika polskiego słodką marchewką ,a po takim zapoznaniu się ze zwierzęciem nikt już nie bał się usiąść w siodle i udać się na przejażdżkę na wierzchowcu. Wycieczka sprawiła dzieciom wiele radości i jednocześnie pozwoliła im na bezpośredni kontakt z historią o której pisze się w książkach . Mamy nadzieję , że chociaż w małym stopniu każde z dzieci mogło poczuć , jak żyli w poprzednich latach ich pradziadkowie , dziadkowie a może nawet rodzice.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Poprawiony: wtorek, 30 maja 2017 20:52