strona główna wydarzenia Mikołajki 6 grudnia
Mikołajki 6 grudnia Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 grudnia 2016 20:48

 

Mikołajki w przedszkolu

 

Mikołajki to dzień pierwotnie upamiętniający św. biskupa Mikołaja z Miry, znanego również jako Mikołaja Cudotwórcę, który m.in. uratował trzech tonących żeglarzy, ocalił trzech niesłusznie uwięzionych oficerów, a nawet zapewnił posag trzem ubogim pannom, umożliwiając im szczęśliwe zamążpójście. Dziś  powszechnie łączy się dzień 6 grudnia z postacią Świętego Mikołaja – starszego pana z białą brodą, który upodobał sobie przemieszczanie się na saniach ciągniętych przez renifery. Dla najmłodszych to zwykle swoisty wstęp do okresu bożonarodzeniowego  w tym dniu  otrzymują drobne upominki. Tak też było w naszym przedszkolu . Najpierw przedszkolaki wysłuchały historię św. Mikołaja oraz zapoznały się z tradycjami obchodów Mikołajek w Polsce i w innych krajach .Dość trudnym zadaniem było wskazanie przez dzieci na mapie świata Finlandii i  Laponii skąd pochodzi Mikołaj. Następnie przedszkolaki odbyły wirtualną podróż do krainy św. Mikołaja , aby przypomnieć mu , że w Rogowie czekają na niego dzieci. Na koniec wszystkie grupy musiały rozwiązać zagadki związane z oczekiwanym gościem. Kiedy już emocje sięgały zenitu na parkingu przedszkola zaparkował swoje sanie …Mikołaj .Dzieci zaprosiły go do siebie śpiewając piosenkę. Starszy Pan z siwą brodą przytargał do naszej sali ogromny worek , w którym były prezenty . Po krótkiej rozmowie Mikołaj rozdał dzieciom podarunki i zapowiedział ,że jeszcze odwiedzi Rogowskie przedszkole.  Oczekiwane przez cały rok Mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły naszym dzieciakom wiele radości.

Poprawiony: wtorek, 06 grudnia 2016 21:28