strona główna realizacje dodatkowych programów Założenia programu profilaktycznego " Czyste powietrze wokół nas"
Założenia programu profilaktycznego " Czyste powietrze wokół nas" Drukuj Email
piątek, 21 lutego 2014 20:18

„Czyste powietrze wokół nas"-

 

 

 

program antynikotynowy dla przedszkolaków


Wobec rozpowszechnienia palenia papierosów w Polsce uruchomiono szereg działań i programów społecznych, edukacyjnych o charakterze profilaktycznym, których nadrzędnym zadaniem jest zapobieganie palenia tytoniu i promowanie zdrowego stylu życia.
Jednym z takich programów edukacyjnych o treści antynikotynowej jest program edukacyjny "Czyste powietrze wokół nas" adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym, stanowiący pierwsze ogniwo w cyklu programów antynikotynowych istniejących dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Program "Czyste powietrze wokół nas" został stworzony i opracowany       w roku 1997 przez sztab lekarzy, pedagogów i psychologów z Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Onkologii w Warszawie oraz Uniwersytetu Łódzkiego i wdrażany w ramach wychowania prozdrowotnego w placówkach przedszkolnych.

Program "Czyste powietrze wokół nas" ma charakter profilaktyczny i jego celem jest przede wszystkim wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach,  w których inne osoby palą przy nich papierosy. W dalszej perspektywie jest wstępem  do asertywnych zachowań dzieci w obronie własnych praw i własnego zdrowia.

Cele szczegółowe programu:

· nabywanie umiejętności określania różnych źródeł dymu;

· nabywanie umiejętności określania przyczyn wydobywania się różnych dymów, w tym dymu papierosowego;

· uwrażliwienie dzieci na szkodliwość dymu papierosowego;

· uświadomienie dzieciom skutków palenia papierosów;

· uwrażliwienie dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym nikotynowy;

· radzenie sobie z innymi palącymi.

Warto podkreślić, że program antynikotynowy nie jest wymierzony przeciwko rodzicom lub bliskim, którzy są palaczami, lecz ma za zadanie zwrócić ich uwagę na zjawisko biernego palenia na dzieci, dla których bierne palenie oznacza m.in. zwiększoną częstość występowania przewlekłego zapalenia ucha środkowego, zaburzenia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia zachowania dziecka, zmniejszoną gotowość szkolną, mniejszą odporność na infekcje itp.

Poprawiony: piątek, 21 lutego 2014 21:43