strona główna wydarzenia Warsztaty teatralne z rodzicami ( gr I,II,III,IV)
Warsztaty teatralne z rodzicami ( gr I,II,III,IV) Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 18 lutego 2014 21:43

 

Wiek przedszkolny to niezwykle ważny okres w życiu dziecka. Zadaniem przedszkola jest między innymi stymulowanie jego wszechstronnego rozwoju , a obowiązkiem nauczyciela jest rozbudzać, ukierunkowywać aktywność i kreatywność dziecka. Zabawa w teatr jest bardzo interesującym i skutecznym sposobem dla osiągania powyższych celów. Dziecko w tym wieku ma naturalną potrzebę wyrażania swoich uczuć i emocji w różnych formach ekspresji. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Jest również okazją do wspaniałej zabawy, dającej wiele satysfakcji. Udział dzieci w odtwarzaniu treści utworu skłania je do zapamiętywania, koncentrowania uwagi na określonej działalności, kulturze mówienia i zachowania się. Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji, kształtują osobowość i rozładowują nagromadzone emocje. Zajęcia teatralne stwarzają ku temu najlepsze warunki . W naszym przedszkolu od dawna planujemy pracę wychowawczo-dydaktyczną z wykorzystaniem różnorodnych technik teatralnych takich jak: pantomima , różnego rodzaju scenki, etiudy , scenki parateatralne, wizualizacje i zabawy ruchowe inspirowane dramą. Naszym sukcesem są przygotowywane różnego rodzaju przedstawienia teatralne , które wystawiane są dla rodziców , kolegów z innych placówek oświatowych . Mali aktorzy biorą udział w konkursach , festiwalach sztuki teatralnej, gdzie na forum prezentują swoje uzdolnienia .Dzieci uczestniczą także w przedstawieniach teatralnych w wykonaniu profesjonalnych aktorów , odwiedzają teatry . Nowością w edukacji teatralnej w naszym przedszkolu są integracyjne wyjazdy rodziców i dzieci do Teatrów w Łodzi mających na celu wzmocnienie więzi emocjonalnej dziecka i rodzica oraz wspólne odkrywanie piękna sztuki , która uczy wrażliwości , innego spojrzenia na świat . Jedną z bardziej aktywizujących form pracy jaką stosujemy w edukacji teatralnej są zajęcia plastyczne , podczas których dzieci przygotowują pod okiem nauczycieli dekoracje , elementy strojów teatralnych , kukiełki, pacynki itp. Twórczość plastyczna jest nieodzowna w teatrze , pomysłowość dzieci , ich bujna wyobraźnia pomaga w tworzeniu ciekawych niekonwencjonalnych pomocy teatralnych , które można podziwiać w naszych kącikach teatralnych.

Chcąc pokazać rodzicom zainteresowanie dzieci teatrem postanowiliśmy zaprosić ich do wspólnych warsztatów teatralnych. Odbyły się one w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie. O godzinie 15:00 spotkaliśmy się z panią Małgorzatą Milczarek , która zajmuje się edukacją teatralną – Teatr Ganesh. Na początku warsztatów rodzice i dzieci obejrzeli bajkę „ Przygody Pingwinka Pik Poka „ . Ciekawostką w bajce było to ,że postacie występujące w przedstawieniu zrobione były metodą orgiami. Aktorka zadbała , aby każdy przedszkolak poczuł się bezpośrednim uczestnikiem przedstawienia , nie było granicy pomiędzy bohaterami bajki a widzami . Postacie z bajki były na wyciągnięcie ręki , podchodziły do widzów , rozmawiały z dziećmi . Metoda bezpośredniego angażowania widzów ma bardzo pozytywny wpływ na odbiór emocjonalny bajki . Dzieci uczą się otwartości , wczuwają się w rolę , przenikają z rzeczywistości w fikcję . Dzisiejszy występ był tego przykładem. Po zakończeniu przedstawienia wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami przystąpiły do części warsztatowej spotkania. Na stolikach pojawiły się włóczki, kolorowe piórka, ścinki materiałów, kleje , igły do szycia , oczka , wstążki i oczywiście drewniane łyżki , z których powstać miała kukiełka. Pod bacznym okiem p. Małgosi z Teatru Ganesh na stołach zaczęły powstawać małe kukiełkowe „cudeńka” . Współpraca rodziców i dzieci zaowocowała w różnorodne kolorowe kukiełki , które dzieci zabrały do domów , aby pochwalić się domownikom efektami wspólnej zabawy z rodzicami.

Mamy nadzieję , że tego typu warsztaty na stałe zagoszczą w harmonogramie działań przedszkola , a powstałe laleczki, kukiełki, pacynki itp. będzie można oglądać na naszej stałej wystawie prac plastycznych w Gminnej Bibliotece Publicznej.

Poprawiony: wtorek, 18 lutego 2014 22:16