strona główna wydarzenia Wieczór Andrzejkowy z Rodzicami
Wieczór Andrzejkowy z Rodzicami Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 28 listopada 2013 23:00

 

Andrzejki - Dzień Świętego Andrzeja Apostoła, najhuczniej świętowany jest w Szkocji, w kraju, którego Św. Andrzej jest patronem. W Polsce w wigilie tego dnia , lub w tym dniu w zależności od regionu, wróży się przyszłość.Andrzejki są wieczorem panieńskich wróżb, stanowią także symboliczne pożegnanie czasu zabaw przed Adwentem.
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłość lejącego.
Większość wróżb Andrzejkowych ma na celu przepowiedzenie, która z panien pierwsza wyjdzie za mąż i tak na przykład

  • sposobem wywróżenia szybkiego zamążpójścia jest zabawa z butami. Panny ustawiają buty z lewej nogi jeden za drugim w pokoju po czym ostatni przestawiają na początek tak długo aż pierwszy but nie dotknie progu. Panna, której but pierwszy dotknie progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
  • Inne wróżby Andrzejkowe, to na przykład wróżenie z obierki: należy obrać jabłko tak żeby powstała jedna obierka po czym rzucić ją za siebie, kształt obierki ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego męża.
  • Można też położyć pod trzy filiżanki monetę, obrączkę, listek czwartą zostawiając pustą. Po przemieszaniu filiżanek wybieramy jedną z nich i jeśli trafiliśmy na monetę wróży to bogactwo, obrączka przepowiada zamążpójście, listek-miłość zaś pusta filiżanka oznacza, że w nowym roku nie wydarzy się nic nowego.
  • A jak poznać imię przyszłego małżonka/żony?. Wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami rano po przebudzeniu się wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię lubego.
  • Inny sposób na poznanie imienia ukochanego jest wycięcie z papieru serca napisanie na nim imion, po czym przebicie go igłą od tyłu. Imię na jakie trafi igła to, oczywiście, imię przyszłego narzeczonego.
W tym roku dzieci  postanowiły zaprosić  na  Andrzejki swoich rodziców, dziadków. Każda grupa od rana przygotowywała  dekoracje w swoich salach wprowadzając nastrój tajemniczości . Kiedy za oknem zrobiło się ciemno  przy płomyczkach świeczki i nastrojowych lampkach dzieci wspólnie z rodzicami rozpoczęli wróżenie . Były wróżby z butami, z nakłuwaniem serduszek , było lanie wosku , jedzenie paczka na czas, losowane były z czarodziejskiego garnka zawody jakie  w przyszłości będziemy wykonywali.Maluszki świetnie bawiły się z wróżką Małgosią i wróżką Kasią. Bez tremy i strachu brały udział w zabawach , podczas których odkrywały swoją przyszłość. Grupy V i VI także zamieniły swoją salę w salon  wróżb , przy świecach , nastrojowej muzyce  poznawały tajemnice swojej przyszłości.  Grupa IV przygotowała dla rodziców niespodziankę w postaci teatrzyku. Dzieci zaprezentowały bajeczkę o Leśnych Duszkach i grzybach. W gr III każdy rodzic, dziecko  i nauczyciele z okazji spotkania Andrzejkowego zaprezentowali się w strojach  wróżek , wróżbitów  a nawet czarownic . Cała otoczka tego spotkania  wpłynęła na wspaniały nastrój  i świetną zabawę , która zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Tego typu działania pokazują , jak ważną role odgrywa współpraca nauczycieli i rodziców . Ich wspólne zaangażowanie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i pozwala na znalezienie chwili czasu  , aby wspólnie z dziećmi powrócić do lat dzieciństwa.

Poprawiony: piątek, 29 listopada 2013 16:30