strona główna wydarzenia Pierwsza pomoc przedmedyczna warsztaty dla rodziców i dzieci
Pierwsza pomoc przedmedyczna warsztaty dla rodziców i dzieci Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 21 października 2013 21:05

21 października odbyły się w grupie V warsztaty z zakresu udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas specjalnych pokazów dzieci wraz ze swoimi Rodzicami  mogli  poczuć się jak ratownicy. Uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy, zachowania w razie utraty przytomności do resuscytacji krążeniowo – oddechowej Jednym z najciekawszych dla przedszkolaków, a zarazem bardzo ważnym punktem warsztatów, były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez nauczycielkę , a następnie, według jej wskazówek próbowały naśladować masaż serca oraz sztuczne oddychanie. Dzieci oraz Rodzice  dowiedzieli się również jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze , jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ,ile ma się lat, gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy). Dzieci zdobyły praktyczną wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Najwytrwalsze mamy ćwiczyły z dziećmi na fantomach swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Były to niezwykle ważne warsztaty, gdyż uwrażliwiły dzieci  oraz dorosłych na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i dostarczyły im wiedzy, dzięki której mogą uratować czyjeś życie  Jesteśmy przekonani , że Rodzice mogą być spokojni co do umiejętności swoich „małych ratowników”. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i wspaniałą zabawę!

Tę niezwykle potrzebną i godną naśladowania inicjatywę można podsumować słowami Johana Wolfganga Goethego: „Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy”.

Po zakończeniu zabawy każde dziecko otrzymało słodycze i  Serduszko Małego Ratownika.

Uczestniczącym w zajęciach rodzicom została rozdana bardzo ważna ulotka, która instruuje jak postępować z dziećmi, aby prawidłowo przygotować je do postępowania przedmedycznego w razie wypadku lub innego zdarzenia wymagającego udzielenia albo wezwania pomocy.

Warsztaty będą przeprowadzane w każdej grupie wiekowej . Serdecznie zapraszamy Rodziców do udziału w szkoleniu. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Terminy następnych spotkań podane zostaną w najbliższych dniach.

Mamo, tato jestem jeszcze mały(a), ale mogę wam pomóc w sytuacji wypadku.

Dlatego też proszę Was o to, abyście:

  1. Przygotowali mi listę podstawowych informacji (imię, nazwisko, adres, numery telefonów alarmowych, numery telefonów do Was) i powiesili ją w widocznym miejscu. Pomóżcie mi utrwalić te informacje.
  2. Pomogli mi w nabywaniu prawidłowych nawyków: przechodźcie na zielonym świetle, po pasach, myjcie ręce przed każdym posiłkiem, zawsze zapinajcie pasy, nie zbliżajcie się do obcych zwierząt. Patrzę na Was i uczę się od Was.
  3. Podczas opatrywania moich ran opisywali mi to, co robicie – dzięki temu zapamiętuję nazwy potrzebnych wtedy przedmiotów oraz utrwalam sobie, co należy robić.
  4. Nauczyli mnie korzystania z telefonu. Poćwiczmy rozmowę np. ze szpitalem, z policją, żebym wiedział, co wtedy powiedzieć. Niech telefon będzie zawsze w tym samym miejscu.
  5. Umieścili podstawową apteczkę w zasięgu moich rąk. Woda utleniona, plaster, gaza – gdy obetrę sobie kolana, będę już wiedział, gdzie szukać pomocy.
  6. Pochowali wszelkie niebezpieczne substancje. Powiedzcie mi, co mogę robić sam (np. przyklejenie plastra), a do czego potrzebuję Waszej pomocy (np. zażywanie lekarstw).
  7. Rozmawiali ze mną o ewentualnych skutkach moich zachowań. Same zakazy nie nauczą mnie niczego, bo nie będę wiedział, dlaczego nie mogę/nie powinienem czegoś robić.
  8. Zachowali spokój w sytuacji niebezpiecznej. Dzięki temu i ja będę spokojny.
  9. Przypominali mi o prawidłowym zachowaniu na boisku, w przedszkolu, w domu. Ja to wiem, ale często zapominam.
  10. Co jakiś czas powtarzali ze mną ćwiczenia z zakresu udzielenia pierwszej pomocy, których nauczyłem się w przedszkolu. Dzięki temu nie zapomnę, jak pomóc komuś w sytuacji nagłego wypadku, a i Wy utrwalicie sobie zasady pierwszej pomocy przedmedycznej.

Poprawiony: poniedziałek, 21 października 2013 21:13