strona główna wydarzenia Opłatek -symbol miłości, pokoju , przyjaźni
Opłatek -symbol miłości, pokoju , przyjaźni Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 20 grudnia 2012 01:12

 

Nazwa „opłatek” pochodzi od łacińskiego słowa oblatum, co znaczy dar ofiarny.  Przedszkole od lat kształtuje u dzieci poczucie przynależności narodowej poprzez  kultywowanie tradycji narodowych związanych ze świętami . Boże Narodzenie obok Wielkanocy jest najuroczyściej obchodzonym świętem. Jest to święto rodzinne, przeważnie spędzane w gronie najbliższych ludzi - sięga tradycjami dawnych czasów. Do wieczerzy wigilijnej zasiadano z zapadnięciem zmroku, z chwilą ukazania się pierwszej Gwiazdy pilnie wypatrywanej przez dzieci. Zaczynano od dzielenia się opłatkiem połączonym ze składaniem sobie życzeń. Piękny  zwyczaj zachował się w Polsce do czasów dzisiejszych.  Dla dzieci jest to chyba najpiękniejszy wieczór w roku, w którym atmosfera baśni urzeczywistnia się na parę godzin, gdy pod pięknie ubraną choinką, w świetle kolorowych migocących lampek znajdują prezenty o których marzyły cały rok. Jako "społeczność - rodzina" przedszkolna podzieliliśmy się dzisiaj Opłatkiem , składając sobie szczere życzenia , które na pewno spełnią się z chwilą zaświecenia na Niebie pierwszej Gwiazdki .

Poprawiony: czwartek, 20 grudnia 2012 01:44