strona główna szkolenia nauczycieli Szkolenie nauczycieli.
Szkolenie nauczycieli. Drukuj Email
Wpisany przez Czajkowska
wtorek, 11 października 2022 12:00

10 października 2022r. nauczycielki po raz kolejny uczestniczyły w szkoleniu koleżeńskim.

Tematem szkolenia było" Wdrażanie dzieci do obcowania z kulturą na co dzień" .

Szkolenie poprowadziły: Patrycja Czajkowska, Anna Jabłońska, Iwona Balcerak.

Na początku szkolenia prowadzące przypomniały kilka słów o znaczeniu kultury w życiu codziennym.

Kultura to ogromny mechanizm, którego podstawowym zadaniem jest otwierać przed użytkownikami nowe możliwości, wskazywać nowe ścieżki, zachęcać do podejmowania trudniejszych, ale odpowiednio lepiej owocujących zadań. Kultura jako życie w wyborze uczy świadomego podejmowania decyzji, gdyż pokazuje, że możliwości jest więcej, niż ta jedna, którą narzucają nam instynkty i emocje, jak strach czy pęd do przyjemności.

Promowanie kultury to przede wszystkim otwieranie oczu na nowe możliwości i wciąganie obywateli we współuczestnictwo, sprawczość, odpowiedzialność za siebie.

Przykładów można podać wiele. Edukacja artystyczna i obcowanie ze sztukami wizualnymi rozwija spostrzegawczość, daje kontakt z nowymi sposobami postrzegania, dzięki czemu pełniej przeżywamy świat. Lokalne imprezy kulturalne stanowią bodziec do rozwoju życia wspólnoty i lokalnej demokracji.

Oczywiście edukacyjny aspekt kultury nie wyczerpuje charakterystyki tego zjawiska, choć można chyba śmiało powiedzieć, że bez uczenia się, bez przyjemności czerpanej ze zdobywania wiedzy i umiejętności, nigdy by nie zaistniało. Kultura to także życie społeczne, sztuka budowania więzi z drugim człowiekiem i uczestnictwa we wspólnocie.

Zadaniem przedszkola jest rozbudzanie zamiłowania do wiedzy, wpajanie umiejętności uczenia się.

Kiedy więc mówimy o kulturze, faktycznie odnosimy się do systemu nerwowego każdego społeczeństwa, spoiwa, które umożliwia komunikację i bogacenie się – tak w sensie dosłownym, jak i symbolicznym.

Drugim punktem szkolenia była prezentacja multimedialna ukazująca sposoby i miejsca instytucji kulturalnych znajdujących się na terenie gminy Rogów.

Poprawiony: wtorek, 11 października 2022 12:01