strona główna wydarzenia FESTIWAL DZIECIĘCYCH TEATRÓW - ROGÓW 2022
FESTIWAL DZIECIĘCYCH TEATRÓW - ROGÓW 2022 Drukuj Email
wtorek, 17 maja 2022 20:27

Dziecko w wieku przedszkolnym cechuje naturalna potrzeba aktywności, ekspresyjnego wyrażania swoich przeżyć. Jedną z nich są spontanicznie organizowane zabawy w role. Aktywność twórcza dziecka wyrażona w formie ruchowej, słownej, plastycznej jest budującą wartością dzieciństwa. Zadaniem nas – dorosłych jest te wartości wzmacniać w dziecku , rozbudzać w nich potrzebę poszukiwania poprzez samodzielne zbieranie doświadczeń . Można tego dokonać poprzez zabawy w teatr , gdzie dziecko jako aktor ma możliwość odczucia tego co czuje bohater bajki . Tego typu zajęcia pomagają w rozwijaniu  wrażliwości estetycznej , ukazywaniu piękna  utworów literackich , a także wzbogacają zasób słownictwa. Pomagają pokonać tremę , nieśmiałość , wyzwalają  twórczą ekspresję i pobudzają wyobraźnię i fantazję dziecka . Każdy z nas powinien zapamiętać  , że teatr dziecięcy: rozwija umiejętności literackie , buduje umiejętność skupienia uwagi , wprowadza w świat sztuki  , rozwija kompetencje społeczne , uczy krytycznego myślenia , rozwija kreatywność, pozwala lepiej zrozumieć otaczający ich świat , pomaga oswoić problemy , pokonać lęki , strach , zacieśnia więzi międzyludzkie  i najważniejsze  daje świetną zabawę i rozrywkę. Nasze przedszkole od lat propaguje zajęcia teatralne , wiemy że w placówkach oświatowych co roku nauczyciele przygotowują ze swoimi wychowankami różnego rodzaju spektakle. Organizując Festiwal Dziecięcych Teatrów chcemy dać szansę młodym aktorom na pokazanie swojego kunsztu aktorskiego. Spotkania teatralne pomagają w wymianie doświadczeń , poznawaniu nowych technik teatralnych ale przede wszystkim dają wiele radości uczestnikom , którzy mają możliwość pokazania na forum efektów swojej ciężkiej czasami całorocznej pracy. Nasz Festiwal nie ma określonej tematyki , nie skupiamy się na tym, gdyż zależy nam aby dzieci mogły pokazać cały wachlarz możliwości aktorskich. Czasami są to inscenizacje wiersza, czasami program muzyczno-literacki , ale także i może przede wszystkim są to przedstawienia teatralne . Zadaniem uczestników jest dobra zabawa . Przez ostatnie dwa lata pandemia nie pozwoliła nam na realizację naszych zamierzeń. Ograniczenia spotkań grupowych zablokowały możliwość kontaktów indywidualnych  , dlatego też  pragnąc kontynuować nasze działania organizowaliśmy spotkania teatralne online . Ta forma pozwoliła na rozwijanie i pokazywanie  umiejętności teatralnych dzieci . Jednakże bezpośrednie spotkania dzieci i odbieranie form teatralnych „na żywo” dają inny odbiór . Dlatego powrót do spotkań teatralnych w realu był dla nas priorytetem , bowiem wymiana doświadczeń i bezpośrednich obserwacji wpływa na  rozwój wrażliwości estetycznej młodego aktora.

„ Jest takie miejsce  zaczarowane  , gdzie bajka z życiem się miesza. To co tam widzisz czasem Cię smuci , a innym  razem rozśmiesza . Na scenie grają piękni aktorzy  albo też lalki jak żywe. Wszystkie  historie bardzo przeżywasz i wierzysz ,że są prawdziwe . Jest takie miejsce piękne i ważne , bo do przemyśleń  nas zmusza. To Teatr . Teatr na tym polega , że uczy , bawi  i wzrusza……

17 maja 2022 r. po dwu letniej przerwie na terenie Gminnego Przedszkola w Rogowie odbył się Festiwal Dziecięcych Teatrów Rogów 2022. W Festiwalu wzięło udział 7 placówek oświatowych . Mieliśmy zaszczyt gościć małych aktorów z Przedszkola Miejskiego Nr 233 w Łodzi, Przedszkola Nr 2  w Koluszkach , Przedszkola Nr 1 w Brzezinach , Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Przyłęku Dużym , oddziału przedszkolnego filia Szkoły Podstawowej w Rogowie , Niepublicznego Przedszkola w Olszy oraz Gminnego Przedszkola w Rogowie . Na scenie mali aktorzy zaprezentowali bajki takie jak: Ekologiczne prawa , chory kotek, witajcie w naszej bajce , Kaczka Dziwaczka , Czerwony Kapturek , Jaś i Małgosia oraz bajka oszukiwajka.  W sumie zaprezentowało się 90 dzieci. Każda bajka zapierała dech w piersiach . Wspaniałe aktorstwo , cudowne kolorowe dekoracje zabrały widzów w świat bajek, baśni i legend. Kogo nie było niech żałuje i czym prędzej do teatru z rodziną się szykuje , bo naprawdę warto spędzić tam miło czas. Jak co roku jury miało ogromny dylemat , komu przyznać I miejsce . Po naprawdę krótkiej naradzie  członkowie jury jednogłośnie orzekli ,że wszystkie grupy teatralne zasłużyły na I miejsce. Mali aktorzy otrzymali prezenty , dyplomy a nauczyciele podziękowania za zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie swoich wychowanków do Festiwalu Dziecięcych Teatrów . Uczestnicy festiwalu mieli także okazję pobawić się z Myszką Minnie , która zabawiała ich podczas przerw między przedstawieniami .Mamy nadzieję , że za rok znowu się spotkamy . Wszystkim gratulujemy.

Nasi sponsorzy to:

Urząd Gminy w Rogowie

Grupa edukacyjna MAC

OMEGA STUDIO w Łodzi

Rada Rodziców przy Gminnym Przedszkolu w Rogowie

Serdecznie dziękujemy sponsorom za zakup  prezentów dla dzieci.

Poprawiony: wtorek, 17 maja 2022 21:36