strona główna wydarzenia Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja
poniedziałek, 02 maja 2022 08:53

E. Stadtmüller

Kim jesteś?

Czy wiesz, kim jesteś? – To oczywiste!

Co ci jest bliskie? – Znaki ojczyste.

Ojczyste barwy – biało-czerwone.

Ojczyste godło – orzeł w koronie.

Ojczyste w hymnie mazurka dźwięki,

no i stolica – miasto syrenki.

I jeszcze Wisła, co sobie płynie:

raz po wyżynie, raz po równinie,

i mija miasta prześliczne takie…

– Już wiesz, kim jesteś?

– Jestem Polakiem.

„Czerwień to miłość, biel serce czyste,

piękne są nasze barwy ojczyste”.

Wszyscy doskonale wiemy jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Miesiąc maj dostarcza nam możliwości do kształtowania postaw szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, rozbudzania tożsamości narodowej. Przedszkolaki z naszego przedszkola wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały nie jeden raz, podobnie jak „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy. Żeby rozbudzić i utrwalić poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli w naszym przedszkolu organizowane są różnorodne zajęcia nawiązujące do świąt państwowych. 29 kwietnia gospodarzami spotkania z okazji Dnia Flagi i uchwalenia Konstytucji 3 Maja były najstarsze przedszkolaki . Aby uczcić te wyjątkowe dla każdego Polaka Święta przygotowały krótką prezentację artystyczną .  W programie znalazły się  wiersze okolicznościowe i znane pieśni ukazujące  historię Polski .Po programie artystycznym wszystkie przedszkolaki zostały zaproszone na plac przedszkolny , gdzie zgromadziły się pod masztem . W postawie na baczność cała społeczność zaśpiewała Mazurka Dąbrowskiego – Hymn Polski , a na maszt została wciągnięta Flaga Polski. Symbole narodowe-  jak Flaga  biało-czerwona, godło Polski z  Białym orłem w koronie  na czerwonej tarczy to symbole podkreślające charakter , niezależność i dumę wszystkich Polaków . Każdy przedszkolak wie, że to one jednoczyły Polaków   w trudnych historycznych chwilach w kraju i poza granicami. Dzięki nim dziś możemy zamanifestować zjednoczenie duchowe z narodem podczas ważnych dla kraju wydarzeń.

Poprawiony: poniedziałek, 02 maja 2022 09:08