strona główna wydarzenia Czary - mary czyli Andrzejki w przedszkolu
Czary - mary czyli Andrzejki w przedszkolu Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 30 listopada 2012 18:50

 

 

Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb pielęgnowana z dziada, pradziada . Wiele przysłów ludowych ściśle wiąże się z tym dniem, z pogodą np. "Gdy Św. Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży" czy "Na Św. Andrzeja błyska pannom nadzieja". Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko wyjść za mąż. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu tajemnic przyszłości.

Dawniej chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w przeddzień imienin Katarzyny, czyli 24 listopada. Przeważały w mich wróżby związane ze snem np. ,,Karteczki”, ,,Co się przyśni?”. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejki z czasem odeszły w niepamięć. Obecnie oba obrzędy są połączone i obchodzone równocześnie jako tradycyjne andrzejki.

Andrzejki to ciekawe rozwiązanie na zabawy z przedszkolakami. Nasze przedszkolaki do zabawy andrzejkowej zaprosiła czarownica, która przeniosła je w niezwykły świat magii i wróżb. Czarownica wraz z ciociami przy pomocy różnych rekwizytów przepowiadała dzieciom przyszłość m.in. kim będą w przyszłości, jak będzie miała na imię ich przyszła sympatia, która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż a który chłopiec najszybciej się ożeni, jakie będą wiedli życie i kto wyruszy w daleką podróż. Oczywiście nie zabrakło również zabaw tanecznych przy muzyce. Andrzejki były wesołym spotkaniem towarzyskim, radosną zabawą oraz okazją do poznania naszej ludowej tradycji.

 


Poprawiony: niedziela, 02 grudnia 2012 21:06