strona główna wydarzenia Światowy Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 listopada 2012 18:32

 

” Czy to jutro, czy to dziś,

Wszystkim jest potrzebny miś!” Halina Bechlerowa - Otwórz okienko    

 

 

Pluszowa zabawka jest nieodłączną częścią dzieciństwa. Każde dziecko chce mieć swojego przyjaciela do przytulania i kochania. Takim przyjacielem jest właśnie pluszowy miś. Zawsze znajdziemy go w rękach naszych pociech , białego, brązowego, z oklapniętym uszkiem, z łatką lub bez . Pluszowy Misio ma swoja historię zaczęła się ona  w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka, którego wcześniej postrzelił. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku.   Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. Już od stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością , uczą miłości , przyjaźni . Śmiało można stwierdzić ,że Miś jest  najważniejszą zabawką w życiu najmłodszych  i miejmy nadzieję, że już wkrótce nie będzie ani jednego dziecka na świecie, które nie miałoby swojego pluszowego misia. Te milusińskie pluszaki doczekały się swojego międzynarodowego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia , który jest obchodzony od 2002 roku i przypada na dzień 25 listopada.


U nas to święto odbyło się dzisiaj , do przedszkola  każde dziecko przyniosło swojego ulubionego Misiaczka , były małe , średnie , duże i te wielkie , rude, brązowe , białe , żółte a nawet różowe. Największy  który ledwo zmieścił się w drzwi sali przyniosła p. Kinga . W takim pluszowym towarzystwie rozpoczęły się różnego rodzaju konkursy . Najpierw wysłuchaliśmy historię  powstania ulubionej zabawki inscenizowanej przez p. Danusię i p. Ewę , a potem przystąpiliśmy do konkurencji . Najtrudniejsza polegała na zebraniu  wykałaczek , mając na rączce rękawicę do pieczenia . Oj natrudzili się uczestnicy , śmiechu było co niemiara . Dużą popularnością cieszył się słodki konkurs polegający na zlizywaniu z talerzyka miodu. A najwięcej dopingu otrzymali uczestnicy podczas grupowej konkurencji , która polegała na rysowaniu grupowego misia .Każdy z wyznaczonej drużyny miał za zadanie narysowanie jednej części misia np.: nogi, łapki, oczu buzi, uszu itp. Powstały wspaniałe MISIAKI . Maluszki brały udział w mniej skomplikowanych konkurencjachJ . Ich zadanie polegało na tym , że na  umówiony znak ( czyli wyciszenie muzyki) maluszki musiały zająć miejsca na kółeczkach rozłożonych na podłodze. Milusińscy wykonali swoje zadanie perfekcyjnie, lecz do dalszej zabawy pozostali ci , których nie „ugryzła” osa  , która schowała się pod kółeczkiem. Oj o dzisiejszej zabawie można byłoby pisać i pisać , szkoda że was tu nie było  ale może za rok wspólnie z rodzicami będziemy obchodzić to milutkie święto , przecież  nasi rodzice też mieli a może nadal mają swoje pluszaki z dzieciństwaJ.

 

 

 

"Nie obejdzie się bez misia" - tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska. Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają najczęściej... pluszowe. Do najbardziej popularnych Misi należą:

 

 

Miś Uszatek

Na dobranoc - dobry wieczór, 
miś pluszowy śpiewa Wam. 
Mówią o mnie Miś Uszatek,
bo klapnięte uszko mam. 
Jestem sobie mały miś, gruby miś, 
znam się z dziećmi nie od dziś. 
Jestem sobie mały miś, śmieszny miś, 
znam się z dziećmi nie od dziś!


Słowa piosenki Janusz Gajewicz

 

 

 

Miś Paddington

Twój przyjaciel, Miś Paddington,
Ma śmieszną czapeczkę,
Zawsze nosi torbę, czasem nawet teczkę.
W nich Paddington miewa do nosa chusteczkę,
A obowiązkowo - drożdżową bułeczkę.
Bułeczka jest zwykle z marmoladą w środku,
Bo to wielki łasuch. Wiesz to dobrze, kotku.
Ma dobre serduszko i przygód ma wiele,
Z których go ratują wierni przyjaciele.


Danuta Ludwiczak - Miś Paddington [fragm.]

 

 

Miś Colargol

Colargol to właśnie ja, 
Miś, co zawsze śpiewać chciał. 
Lecz choć bardzo kochał śpiew, 
Wciąż fałszował pośród drzew. 
Aż raz ptaków król dał mu flecik tak czarowny, 
Że dziś mały miś śpiewa prawie jak słowik. 
Fiu fiu fiu fiu fiu fiu. Fiu!

 

 

 

Kubuś Puchatek

Hejże ha! Niech Kubuś żyje!
Niechaj tyje, je i pije!
Czy przy środzie, czy przy wtorku,
On w miodowym jest humorku. 
I niewiele o co dba,
Gdy na nosie miodek ma!
Więc śpiewajcie wszyscy dzisiaj
Hymn na cześć Puchatka-Misia,
Który swe Conieco zje
Za godzinę lub za dwie!

 


A.Milne- Kubuś Puchatek [fragm.]

 


 

 

 

Misie Gumisie

Dzielnie Gumisie po lesie buszują,
Sami i Kabi wciąż tam psocić chcą,
Grafi mądrala znów nam się przechwala,
Tami zajada jagody co krok...

Zobacz sam, jak Gumisie skaczą tam i siam,
bo Gumisie każdy dobrze zna,
Gumiś to dzielny miś.

Choć Książę Ightorn im ciągle przeszkadza,
To Bunia ma przepis na Gumisiowy sok,
Choć Tołdi się stara, to Zami zna czary,
Gumisie zwyciężą, dla ogrów to sok.


 

 

Miś Yogi


 

W jakich książkach występują  misie?:

Michael Bond - seria o Misiu Paddingtonie

Honorata Chróścielewska "Pożegnanie z misiem"

"Cyrkowe sztuczki Gumisiów"

Disney "Mój brat niedźwiedź"

Rudyard Kipling "Księga dżungli"

Gosta Knutsson "Nalle, wesoły niedźwiadek"

Aleksander Alan Milne "Kubuś Puchatek"; "Chatka Puchatka"

Janina Porazińska "Pamiętnik Czarnego Noska"

Czesław Janczarski - seria o Misiu Uszatku

Ewa Szelburg-Zarembina "Przygoda Misia"

Anna Szymanowska "Przygody misia Guziczka"

Bogusław Zeman "Opowieści misia Tulisia: bajki dla chorusków i nie tylko…"

Poprawiony: czwartek, 22 listopada 2012 20:47