strona główna imprezy imprezy cykliczne ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA Drukuj Email
poniedziałek, 19 listopada 2012 14:07

 

 

19 listopada w przedszkolu odbyła się impreza z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka . Celem  imprezy było przede wszystkim wzbudzanie zainteresowań  obrzędami ludowymi , rozwijanie zainteresowań  przyrodniczych i historycznych , uczenie współpracy w zespole , a także nawiązywanie życzliwych kontaktów z dziećmi z innych grup wiekowych. Impreza odbyła się w ogrodzie przedszkolnym , wykorzystaliśmy sprzyjającą pogodę , jedne z ostatnich cieplejszych dni przed nadejściem przymrozków. Prowadząca p. Iwonka powitała wszystkie dzieci  wierszem  , a następnie opowiedziała „Legendę o ziemniaku” , czyli historię nieznanej w tamtych czasach rośliny. Pierwszym zadaniem przedszkolaków było znalezienie w ogrodzie przedszkolnym ukrytych ziemniaków , każda grupa  zbierała je do swojego kosza. Zwycięzców było dwóch - grupa V i VI  zebrały po 23 ziemniaki. W następnej konkurencji dzieci mogły indywidualnie zaprezentować swoją zręczność . Zadanie jakie na nich  ( dla grupy IV,V,VI)  czekało , polegało na przeniesieniu jak najszybciej ziemniaka na łyżeczce, utrudnieniem było pokonywanie trasy slalomem wokół pachołków ustawionych na ich drodze. Wielki doping  słyszał chyba cały Rogów,  dzieci bowiem tak głośno wspierały swoich kolegów biorących udział w zabawie. Dla maluszków ta sama konkurencja była troszeczkę ułatwiona , musiały one przenieść ziemniaka na otwartej dłoni. Super zabawą okazało się tworzenie obrusów tzn ozdabianie ich stemplami zrobionymi z ziemniaka. Każda grupa wybrała dwóch przedstawicieli , których zadaniem było stworzyć  ozdoby na „ obrusie” z wykorzystaniem ziemniaczanych stempli oraz  farby . Pomysłowość dzieci  jest nieograniczona , w trakcie konkurencji wpadły na pomysł mieszania kolorów  , korzystając z palet grup przeciwnych. Dzięki temu powstały bardzo  piękne obrusy  na których można było zauważyć różnorodność barw . Po tej konkurencji  dzieciom należał się odpoczynek , więc  do zabawy zaproszone zostały ich Panie. Ich zadaniem było obrać ziemniaka na czas , ale  Panie miały utrudnienie , bowiem obierzyna  powinna być jak najdłuższa. Podczas konkurencji dzieci odliczały czas do dwudziestu. Zwycięstwo było w rękach wszystkich Pań , bowiem wszystkie skórki były w jednakowej długości. Świetna zabawa powoduje ,że  nie czujemy jak upływa czas pozostała ostatnia konkurencja „ Tajemnicze pudełko” zadaniem dzieci było wyjęcie ze środka ( bez podglądania) za pomocą dotyku , ziemniaka  który ukrył się w pudełku pośród różnych warzyw . Każde dziecko rewelacyjnie wykonało swoje zadanie. W związku z tym  nagrodą dla wszystkich była degustacja  ziemniaków   ugotowanych przez  kucharki . To też była „ jakby „ konkurencja bo każdy samodzielnie musiał obrać je ze skórki. Oj śmiechu było co niemiara .

 


Poprawiony: poniedziałek, 19 listopada 2012 20:05