strona główna wydarzenia Zakończenie Kolorowego tygodnia
Zakończenie Kolorowego tygodnia Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 16 listopada 2012 21:18

Kolory odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. Już w czasach prehistorycznych wykorzystywano w terapii i sztuce oddziaływanie barw. Poprzez obserwację zmieniających się barw w przyrodzie ludzie coraz bardziej poznawali ich znaczenie nie tylko dla sfery estetycznej i emocjonalnej, ale też dla zdrowia .Kolory wpływają na nasze samopoczucie , oddziałują na psychikę , wyrażają nasza osobowość. 
Warto pokolorować swój świat, swoje otoczenie, mieszkanie, dobierać koloryt ubrań. 
Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że każdy posiada swoje indywidualne preferencje i upodobania. Każda osoba ma swoje ulubione barwy i warto zastanowić się, który kolor jest mi szczególnie bliski, a których nie znoszę. Cztery tysiące lat temu odkryto, że barwy wpływają na nasze życie i zdrowie. Chromoterapia to inaczej leczenie kolorem.
Była znana i praktykowana już w starożytności. Nauka ta popularna była zarówno w starożytnych Chinach, Indiach jak i Egipcie.Przez wieki używano wiedzę o kolorach do przywracania nimi równowagi i harmonii w organizmie człowieka i otoczeniu.
Kolory bowiem działają w dwóch kierunkach. Mogą pobudzać i uspokajać, usypiać, drażnić lub koić, oziębiać albo ogrzewać. Każda barwa wywiera inny wpływ na nasz umysł i ciało. Barwa to nic innego jak energia, która jest postrzegana dzięki komórkom światłoczułym w siatkówce oka zwanymi pręcikami i czopkami. Odbieramy określoną częstotliwość tej energii jako dany kolor. Udowodnił to Isaac Newton.
Na świecie jest 16 milionów barw, podczas gdy człowiek dostrzega ich tylko 256. To, jakimi barwami otaczamy się już od dzieciństwa, ma wpływ na nasze samopoczucie, decyzje, zdrowie.Barwy przemieniają nasze otoczenie, ułatwiają życie towarzyskie, wpływają na naukę , na karierę zawodową, często bez naszej świadomości. Wybór koloru, który najbardziej lubimy, ma znaczenie w określeniu naszej osobowości, odzwierciedla nasze problemy, przeżycia, nasz stan ducha. „Kolorowy tydzień” w przedszkolu miał za zadanie nie tylko utrwalenie przez przedszkolaków nazw kolorów ale także uświadomienie im  ,że barwa ma wielorakie znaczenie , a świat im jest  bardziej kolorowy , tym lepiej spostrzegany przez ludzi.

Co oznaczają kolory:


BIAŁYwywołuje spokój i dobre samopoczucie 
CZARNY od zawsze kojarzony był z magią tajemniczością- smutkiem 
CZERWONY to kolor ognisty. Symbolizuje władzę, siłę i przede wszystkim energię i waleczność. 
ŻÓŁTY to kolor słoneczny. Jego symbolika mówi o najwyższej wiedzy i mądrości, szczęściu i uśmiechu. 
ZIELONY, to barwa spokojna. Tak jak zielone łąki i lasy natury, wywołuje w ludziach poczucie harmonii, uspokaja. Zieleń jest także barwą nadziei. Przynosi skojarzenia z powrotem do życia, wegetacji i roślinności, po długiej pozbawionej kolorów zimie 
NIEBIESKI , kolor chłodny, ale także wyciszający i sprzyjający relaksacji. Mocno związany z wszelką duchowością i kontemplacją. Odpowiedni do medytacji. 
FIOLETOWY, kolor zadumy i mistycyzmu. Bardzo wskazany dla osób skupiających się na swoim wnętrzu, gdyż pomaga w  zrozumieniu własnych potrzeb. 
BRĄZ  to kolor najbardziej naturalny, kolor codzienności. Jest ciepły i sprzyja poczuciu bezpieczeństwa. Niewskazany w dużej ilości dla miłośników mocnych wrażeń. 
POMARAŃCZOWY, kolor niezwykle sprzyjający pogodnym myślom, kolor pozytywnej energii. Warto się nim otaczać zwłaszcza w zimie

 

 

Jeżeli podobał się taki kolorowy tydzień w naszym przedszkolu , to  niedługo zaprosimy wszystkich do ponownej zabawy kolorami ..ale już innymi :-)

Dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tego tygodnia , bez Was nie byłoby to możliwe .

Poprawiony: piątek, 16 listopada 2012 21:24