strona główna wydarzenia Chcę wiedzieć więcej! - zabawy dla 5i6latków
Chcę wiedzieć więcej! - zabawy dla 5i6latków Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 maja 2020 09:07

WITAJCIE W NOWYM TYGODNIU ZDALNEGO NAUCZANIA!

1. Zatańcz z Mają – posłuchaj piosenki, podczas refrenu tańcz jak pokazuje pszczółka. Spróbuj powtórzyć tekst refrenu.

https://www.youtube.com/watch?v=UG-WU0ZbgK8

Nadchodzi Maja
Śpiewem woła nas
Tak szubidu i szubidej
Zatańczyć razem czas

A teraz obrót
Szubidubidu
I w górę ręce
Szubidubidej
I teraz podskok
Szubidubidu
Będziemy śpiewać
Aż nadejdzie nowy dzień

2. Spostrzegawczy przedszkolak – kliknij na obrazki, które nie pasują w danym rzędzie.

https://view.genial.ly/5e95ffcd27cb3a0e1078c56a/interactive-image-co-tu-nie-pasuje

 

3. Mały Einstein – eksperymentujący przedszkolak dowie się kilku ciekawych rzeczy z otaczającego go świata. Z pomocą Rodzica wykonajcie przynajmniej jedno proponowane doświadczenie. Porozmawiajcie co takiego się stało i dlaczego?

1. Jak wygląda dźwięk?

Potrzebne wam będą: miska, plastikowa folia, trochę ryżu, metalowa patelnia, drewniana łyżka.

Co zrobić? Naciągnij folię na plastikową miskę. Razem z dzieckiem nasypcie na folię ryż. Zbliż do miski patelnię (dnem do góry, patelnia powinna się znajdować ok. 10 cm od miski). Uderzaj w dno patelni drewnianą łyżką, uważając, żeby naczynia się nie zetknęły. Po chwili zauważycie, że ziarenka ryżu zaczną nieco podskakiwać.

Dlaczego tak się dzieje? Dźwięk, który dociera do naszych uszu, to drgania powietrza (dopiero nasze ucho, a potem mózg, jest w stanie przetworzyć je na odgłosy, które słyszymy). Uderzanie w patelnię powoduje pojawienie się w powietrzu fal dźwiękowych, które sprawiają, że miska zaczyna drgać (czego nie zauważamy). Jej wibracje wprawiają ziarenka ryżu w ruch.

2. Balon, który sam się dmucha.

Potrzebne wam będą: pusta plastikowa butelka, np. po wodzie mineralnej lub soku, balonik.

Co zrobić? Włóżcie butelkę na 15 minut do zamrażalnika (uwaga: butelka musi być bez korka). Po wyjęciu na szyjkę butelki naciągnijcie balonik, a potem włóżcie butelkę pod strumień ciepłej, a następnie gorącej wody. Po 2–3 minutach balon sam się nadmucha. Gdy ponownie włożycie butelkę na kilka minut do zamrażalnika, balonik znów stanie się malutki.

 

Dlaczego tak się dzieje? Ciecze, ciała stałe i gazy powiększają swoją objętość w trakcie ogrzewania, ponieważ w wyższej temperaturze ich cząsteczki szybciej drgają. W zamrażalniku ochłodziła się nie tylko butelka, ale ochłodziło się też powietrze, które się w niej znajdowało. Gdy potem butelka znajduje się pod strumieniem gorącej wody, ogrzewa się też znajdujące się w niej powietrze. Im ono cieplejsze, tym większa jego objętość (dlatego balonik sam się nadmuchał). Ochłodzenie powietrza w butelce powoduje zmniejszenie objętości powietrza, dlatego balon znów robi się mały.

3. Poduszkowiec.

Potrzebne wam będą: płyta CD, balon, plastikowy korek z dzióbkiem (np. od butelki z napojem dla dzieci albo z butelki po detergentach), klej szybko schnący.

 

Co zrobić? Korek dokładniej przyklej do płyty CD. Nadmuchaj balon i naciągnij go na korek. Ustaw poduszkowiec na podłodze (nie może być na niej dywanu). Lekko popchnij poduszkowiec. Zacznie sunąć po podłodze.

 

Dlaczego tak się dzieje? Między płytą CD a podłogą wytwarza się poduszka powietrzna. Płyta nie dotyka bezpośrednio do podłoża i dzięki temu z łatwością się po nim posuwa.

 

4. Przedszkolak artysta – poznajemy technikę kropkowania

Kropkowany rysunek – jak wskazuje nazwa wykonany jest z kropek. Aby praca była czytelna kropki tworzące jedną osobę, roślinę, jeden przedmiot, jedno zwierzę muszą znajdować się blisko siebie.

Wykonajcie pracę plastyczną „Kwiaty kropkami”. Obejrzyjcie film jak robią je inne dzieci. Możecie je naśladować lub stworzyć kwiatek według własnego pomysłu W TECHNICE KROPKOWANIA.  Powodzenia!

Prace prześlijcie na przedszkolnego fb, koniecznie, czekamy!

https://www.youtube.com/watch?v=bXqtynl6OyA