strona główna zajęcia dodatkowe zajęcia logopedyczne Oddychanie, sposób na minimalizowanie stresu u dziecka
Oddychanie, sposób na minimalizowanie stresu u dziecka Drukuj Email
poniedziałek, 18 maja 2020 06:48
Oddychanie, sposób na minimalizowanie stresu u dziecka

Zabawy oddechowe stanowią ważny element w terapii logopedycznej dziecka. Oddychanie to czynność fizjologiczna niezbędna do życia i prawidłowego mówienia.

Pamiętajmy, ćwiczenia oddechowe nie powinny trwać zbyt długo. Może dojść do nadtlenienia i związanym z tym bólem głowy a nawet omdleń.

Zabawy oddechowe powinny trwać od 3-5 wdechów i wydechów.

Propozycje ćwiczeń i zabaw usprawniających oddech

  • Nadymanie buzi i przepychanie powietrza w zamkniętej buzi

  • Dmuchanie baniek mydlanych

  • Wąchanie kwiatów – wdech i wydech nosem

  • Przenoszenie słomką skrawków papieru, kawałków gąbki, papierowych kółek do pojemniczka, pudełka itp.

  • Dmuchanie na waciki, piłeczki tenisowe, skrawki papieru położone na płaskiej powierzchni

  • Dmuchanie na lekkie przedmioty – piórka,( uwaga na dzieci z alergiami i chorobami górnych dróg oddechowych, pióra i kwiaty zawierają alergeny ,to nie jest dobry pomysł w tym przypadku) waciki,
    papierki od cukierków, suche liście, paski lub postacie z papieru zawieszone na nitkach

  • Dmuchanie (wprawianie w ruch) wiatraczków

  • Nadmuchiwanie balonika

  • Dmuchanie w balonik, żeby nie opadł na podłogę

  • Dmuchanie na papierowe łódki lub styropianowe zabawki na powierzchni wody

  • Duży i powolny wdech nosem i powolny wydech ustami

  • Chuchanie na „zmarznięte” ręce, na gorącą zupę.

  • Zabawy ortofoniczne naśladujące głosy zwierząt np. : syczenie węża, szczekanie psa

  • Naśladowanie śmiechu ludzi: HA HA HA, HU HU HU, HE HE HE, HI HI HI

  • Huśtanie ulubionej zabawki – na brzuch leżącego dziecka kładziemy zabawkę; w czasie wdechu zabawka unosi się do góry, przy wydechu opada

  • Dziecko w siadzie skrzyżnym robi wdech w pozycji wyprostowanej, wydech przy skłonie w przód.

Dziecko, podobnie jak dorosły, narażone jest na stres. Przyczyny bywają różne. Z punktu widzenia dorosłego mogą wydawać się błahe. Dziecko przeżywa silne emocje.

Możemy go wspierać w następujący sposób:

Porozmawiajmy z nim o tym co się wydarzyło. Dajmy mu odczuć, że rozumiemy co czuje. Nigdy nie negujmy uczuć dziecka. Zgubiony miś może być przyczyną ogromnej straty i smutku. W naszych dorosłych oczach to błahostka. Dziecko przeżywa silnie emocje stosowne do jego doświadczeń.

Ćwiczenie oddechowe relaksuje dziecko. Zaproponuj dmuchanie na wiatraczek. Trzy głębokie wdechy, i wydechy, rozluźnią i uspokoją zdenerwowane dziecko. Pokaż mu jak to zrobić. Wytłumacz, że taka zabawa poprawia humor.

Polecam obejrzenie filmu 5-minutowego. Znajdziecie tam instruktaż jak ćwiczyć i jak nauczyć dziecko radzenie sobie ze stresem.

https://mamotoja.pl/trening-uwaznosci-cwiczenie-oddechowe-film,zasady-wychowania-film,690,r22p1.html?fbclid=IwAR0hiGYcyltOkWbJIWqJH1d3btiO3vQCvSLnaoCClQQo0jdW2yxdWX3MAV0

Rozśmiesz dziecko. Od dawna wiadomo śmiech jest lekarstwem dobrym na wszystko. Opowiedz dziecku zabawną historię, porób śmieszne miny, połaskocz pociechę.

Opowiedz dziecku bajkę. Przeczytaj ulubioną książkę dziecka lub wymyśl jakąś historię, która nawiązuje do sytuacji, w jakiej dziecko się znalazło. Możecie wspólnie wymyślić głównego bohatera, nadać mu imię i opisać, jak wygląda. Stwórz ciekawą historię o sprawach bliskich twojemu dziecku. Zachęcaj dziecko, aby włączyło się w wymyślenie sposobów, w jaki wasz bohater przezwycięży trudności. Zadbaj o to, by morał historii uczył, że wspólnymi siłami pokonacie wszystkie smutki.

Znajdź czas by pobyć z dzieckiem, a nie koło niego.
Zapewnij przedszkolakowi odskocznię” od rutyny. Wybierzcie się z nim na pole. Poszukajcie ptaków, dżdżownic, kolorowych kwiatków.

Dbaj by dziecko miało czas na odpoczynek i tzw. leniuchowanie. To pomoże mu zregenerować siły i uodporni je na sytuacje stresowe.

Stwórz w domu spokojną atmosferę. Pamiętaj, że dziecko naśladuje i uczy się właśnie od ciebie! Twoje codzienne zachowanie może mieć duży wpływ na sposób radzenia sobie ze stresem przez twojego przedszkolaka. Jeśli na co dzień jesteś spokojna, twoje dziecko będzie bardziej cierpliwe. Możecie wspólnie poćwiczyć, poskakać, pobiegać lub znaleźć swoje własne sposoby na zrelaksowanie ciała i umysłu.

Z pozdrowieniami

Magdalena Kryźba logopeda

Poprawiony: poniedziałek, 18 maja 2020 06:53