strona główna wydarzenia Miasta, miasteczka- zajęcia dla 5, 6 latków.
Miasta, miasteczka- zajęcia dla 5, 6 latków. Drukuj Email
wtorek, 05 maja 2020 11:06

1.Zagadka słuchowa ,,ulica”. http://chomikuj.pl/Karolly/Przedszkole/efekty+d*c5*bawi*c4*99kowe/16+odglosy+ulicy,176962896.mp3(audio)

2. Słuchanie opowiadania czytanego przez rodzica. M Strękowskiej – Zaremby ,,A u nas….”

Olek mieszka w Warszawie od urodzenia i kocha to miasto. Lubi przyglądać się samochodom mknącym po szerokich ulicach, słuchać warkotu silników, zachwycają go wysokie budynki, z dumą myśli o Stadionie Narodowym. Przepada za wizytami w Centrum Nauki Kopernik, w pizzerii na Starym Mieście, w lodziarni na Saskiej Kępie. Lubi hałas, gwar, tłum. Jest przekonany, że Warszawa to najlepsze miejsce na świecie.

-Dlaczego?- spytał Felek, nowy kolega z klasy, który przeprowadził się z małej, cichej miejscowości.

- Co za pytanie? Bo jest duża – odpowiedział Olek.

- Co w tym takiego dobrego? U nas miałem blisko do szkoły, do kolegów i do sklepów, a tu wszędzie daleko – zauważył Felek.

- Za to do kina miałeś dalej. Było u was chociaż jedno multikino albo park rozrywki i kręgielnia? Na pewno nie. – Olek starał się przekonać Felka, że mieszkanie w stolicy ma same dobre strony. Mówił o placach zabaw, fontannach nad Wisłą, o teatrach dla dzieci, występach klaunów na placu Zamkowym, o muzeach, zabytkach, o pięknych pawiach w Łazienkach, na koniec wspomniał nawet o operze. Mimo to Felek nie był przekonany.

,, A u nas sami robimy teatr, amatorski”, marudził, ,, A u nas wszędzie jest zielono, nie tylko w parku”, ,, A u nas ptaki śpiewają jak w operze”, ,, A u nas wszyscy się znają”, ,, A u nas bażanty i zające przychodzą pod sam dom”.

Olek musiał przyznać, że Felek ma trochę racji. Mimo to uważał, że Warszawa nawet bez bażantów i zajęcy pod oknem jest przepiękna. Wieczorem, gdy patrzył na oświetlone ulice i mosty, czuł się jak w zaczarowanym świecie. Przed jego oczami rozgrywał się niezwykły pokaz świateł i cieni. Któregoś dnia zaprosił Felka do siebie, żeby mu pokazać najładniejsze zdjęcia nocnej Warszawy zrobione przez mamę i tatę.

- Wezmę piłkę, pogramy potem na podwórku – ucieszył się Felek.

Olek się zawahał. – U nas jest zakaz gry na podwórku – powiedział niechętnie.

- Naprawdę? – Felek szeroko otworzył oczy. Dopiero gdy zobaczył tabliczkę z zakazem na ścianie bloku kolegi, uwierzył, że to nie żart. – Rowerami też zakazują wam jeździć? – spytał ze współczuciem.

- Można jeździć po ścieżkach rowerowych -bąknął Olek. Zrozumiał, że nie będzie łatwo przekonać Felka do zachwytów nad Warszawą, więc zwrócił się o pomoc do rodziców. Po długiej naradzie wspólnie ułożyli pewien plan.

W sobotę cała rodzina Olka i zaproszony przez nią Felek pojechali do zoo. Felek nie mógł oderwać oczu od egzotycznych zwierząt, które dotąd widział tylko w telewizji. Ani razu nie powiedział ,, A u nas…”. Brzuchate słonie, pręgowate tygrysy, pękate hipopotamy i długoszyje żyrafy wprawiały go w zachwyt.

- Czytałem, że żyrafy śpią tylko dwie godziny na dobę – powiedział tata.

- Ciekawe co robią po obudzeniu? – zastanawiał się Felek.

- Myją szyje – włączyła się do rozmowy Ada.

- To możliwe – zgodził się z nią Felek, zadzierając głowę, żeby spojrzeć się żyrafie w oczy.

Olek był zadowolony z wrażenia, jakie zrobił na Felku ogród zoologiczny. Być może przekonał go, że mieszkanie w stolicy jest bardzo przyjemne. Spojrzał pytająco na kolegę.

- Podobało mi się – przyznał Felek. Jednak po namyśle dodał z figlarnym uśmiechem:

- A u nas widziałem krowę w okularach.

3.Rozmowa na temat opowiadania. Próby odpowiedzi na pytania:

-  Co mówi o Warszawie Olek?

-Co mówi  Felek o małym mieście?

- Jakie zwierzęta spotkali w zoo?

- Wymień zalety małej i dużej miejscowości?

4.  Napisz na kartce wyraz MIASTO – podziel na sylaby i głoski.

5.  Zabawa słownikowa – tworzenie nazw mieszkańców od nazw miejscowości.

Pobawcie się z rodzicami.

Wrocław – wrocławianin

Łódź – łodzianin

Brzeziny –

Koluszki –

Rogów –

Zakopane –

Koluszki-

6. Zabawa ruchowa ,,Korek uliczny” – poproście do zabawy rodziców, rodzeństwo. Rodzic jest policjantem mówiący – Raz , dwa trzy policjant patrzy – na wzór zabawy „Baba  Jaga patrzy”.

7. Praca plastyczna ,,Narysuj miasto” instrukcje w linku: https://www.youtube.com/watch?v=kIuFo5kqj3w

Poprawiony: wtorek, 05 maja 2020 11:16