strona główna wydarzenia Człowiek i zwierzęta - zabawy dla 5,6latków
Człowiek i zwierzęta - zabawy dla 5,6latków Drukuj Email
czwartek, 16 kwietnia 2020 10:19

Dzień dobry Wszystkim!

1. Nawijamy wełnę – na początek zabawy badawcze.

• Naszykujcie sobie dwie różnej długości nitki kolorowej włóczki. Połóżcie je na stole lub podłodze, jeśli są bardzo długie. Spróbujcie zmierzyć długość nitek używając do tego celu kredki (lub gumki do ścierania, łyżeczki od herbaty) - przykładajcie ją do nitki i liczcie, ile ich potrzeba, aby określić długość nitki. Możecie również przejść po nitce stopa za stopą licząc głośno ile stóp przechodzisz.
  • Kto ma ochotę może wykonać pompon z włóczki, którym na pewno chętnie pobawi się niejeden kotek. Poniżej link jak go wykonać w prosty sposób:

2. Co nam dają zwierzęta?

• Czy wiecie skąd człowiek ma wełnę oraz wiele innych produktów potrzebnych nam do życia?
  • Posłuchajcie wiersza i przyjrzyjcie się obrazkom a z pewnością sami odpowiecie na pytanie.

Wiersz  E. Stadtmüller „Śniadanie”

Jedźmy na wieś – daję słowo,

że tam można podjeść zdrowo.

Już od rana białą rzeką

wyśmienite płynie mleko.

Płynie do nas wprost od krowy,

serek z niego będzie zdrowy.

Kura chwali się od rana:

– Zniosłam jajko, proszę pana!

Proszę spojrzeć – to nie bajka.

Wprost od kury są te jajka!

Jeszcze tylko kromka chleba

i do szczęścia nic nie trzeba.

• teraz możecie sprawdzić swoje wiadomości, rozwiązując krótki quiz na podanej niżej stronie:

3. Ile jest zwierząt na wiejskim podwórku? - ułóżcie zadania do sytuacji na obrazku. Przedszkolaki 6latki napiszcie odpowiednie liczby i znaki a przedszkolaki 5latki zamiast liczb narysujcie odpowiednią ilość kropek. Jakie są wyniki waszych obliczeń?

4. Bajeczka ortofoniczna - Rodzic czyta treść bajeczki, a dzieci naśladują odgłosy zwierząt. Do zabawy wykorzystajcie lusterko!

W zagrodzie Małgosi
Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: hau, hau, hau.
Kotek miauczy: miau, miau, miau.
Kura gdacze: kod, ko, da.
Kaczka kwacze: kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: be, be, be.
Koza muczy: me, me, me.
Indor gulga: gul, gul, gul.
Krowa ryczy: mu, mu, mu.
Konik parska: prr, prr, prr.
A pies warczy: wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta, aż  Małgosia jeść im da.

5. Drogie przedszkolaki macie wspaniała wyobraźnię i ogromny talent więc prosimy: narysujcie ciocię Małgosię lub ciocię Paulinę lub ciocię Anię na wiejskim podwórku ze zwierzętami, które wystąpiły w bajce ortofonicznej.

Koniecznie podzielcie się z nami tymi pracami, które chętnie wstawimy na stronę. Będzie to świetne podsumowanie naszego tygodnia pracy w temacie Wiejskie zwierzęta.

Zdjęcia można nadsyłać na przedszkolnego fb lub mailowo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.