strona główna wydarzenia Lekcja żywej przyrody - spotkanie z wężami
Lekcja żywej przyrody - spotkanie z wężami Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 listopada 2012 11:42

 

 

W czwartek 15 .XI. przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Rogowie  wzięły udział  w lekcji żywej przyrody . Zajęcia poświęcone były wężom. Prowadząca pani Magda -serpentolog ( znawca węży)przedstawiła przedszkolakom m.in. Karolinę, Zuzię, Marcelinę Natalkę oraz Kacpra . To imiona głównych bohaterów tego  nietypowego spotkania  , węży boa , pytona oraz węża zbożowego. Prowadząca  przedstawiła informację dotyczące budowy, fizjologii i sposobu odżywiania różnych gatunków węży. Chętne dzieci ( czyli prawie wszystkie) mogły z bliska przyjrzeć się wężom , a nawet dotknąć skóry  gadów. Bawiąc się w naukowców przedszkolaki miały za zadanie określić  ciepłotę skóry węża , jej strukturę jaką można wyczuć podczas dotyku. Dzieci  dowiedziały się także  jak możliwe jest połykanie  przez węży „dań” większych od ich głowy . Pani serpentolog wyjaśniła dzieciom dlaczego  boa otula się wokół szyi swojej opiekunki. Przedszkolaki znają już odpowiedź , wąż wcale nie chce zrobić krzywdy opiekunce  jedynie szuka ciepłego miejsca w którym może się ogrzać ,a takim jest szyja człowieka. Pani Magda wyjaśniła także dzieciom dlaczego węże wytykają języki, wcale nie jest to oznaka złego zachowania , język spełnia u węży rolę nosa ,  rozpoznają nim różnego rodzaju zapachy. Prowadząca zwróciła uwagę  na wielką odpowiedzialność i sumienność , jaka powinna towarzyszyć każdemu  hodowcy jakichkolwiek zwierząt. Wielkim zaskoczeniem podczas lekcji  był pokaz węża albinosa ( biały kolor z odcieniem żółtego) , który na naszych oczach pozbył się skóry. Mieliśmy więc okazję przyjrzeć się jak wygląda wylinka czyli zrzucanie powłoki skórnej węża , to był niesamowity widok. Dzisiejsza lekcja  oprócz pogłębienia wiedzy na temat życia gadów  uświadomiła dzieciom ,że każdy ma obowiązek dbać o swoje zwierzęta , karmić je a w razie potrzeby leczyć  korzystając z pomocy weterynarza. Udział  w pokazie  dostarczył naszym najmłodszym oraz ich Paniom niespotykane emocje . Ten pokaz pozostanie na długo w naszej pamięci.

Poprawiony: czwartek, 15 listopada 2012 15:24