strona główna wydarzenia Wielkanocne świętowanie - zajęcia dla 3-4 latków
Wielkanocne świętowanie - zajęcia dla 3-4 latków Drukuj Email
piątek, 10 kwietnia 2020 07:39

1.Na początek zapraszam na fitness dla dzieci. Troszkę się poruszacie, poskaczecie, potańczycie z Lulisią i Lulitulisiami

2.Teraz przejdziemy do ćwiczeń logopedycznych usprawniających aparat mowy –język, wargi, żuchwę. Oto propozycja zabaw:

• na pastwisku; Dzieci naśladują żucie trawy przez krowy, wykonując ruchy zamkniętymi wargami we wszystkich kierunkach; zabawę można łączyć z chodzeniem na czworakach i ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi.
  • całuski; Wzajemne przesyłanie sobie całusków;
  • baloniki; Dzieci nabierają dużo powietrza i zatrzymują je w wydętych policzkach; na hasło „pękł”- przekłuwają palcami balonik, słychać odgłos pękania;
  • sufit-podłoga; Dzieci pokazują za pomocą języka sufit i podłogę; inna wersja: okno-drzwi (dzieci siedzą bokiem do drzwi i ona); zabawy ćwiczą trudny ruch kierowania językiem w górę i dół oraz do kącików ust;
  • kotki; Kotki oblizują się (czubek języka okrąża szeroko otwarte wargi), mlaskają, zlizują mleko z miseczki;
  • zziajany piesek; Dzieci naśladują zmęczonego psa, który głośno oddycha z językiem mocno wysuniętym na brodę;

3.Następnie przechodzimy do zabawy ruchowo- zręcznościowej – „Przenosimy jajko”.

Zadaniem rodzica jest przygotować następujące przedmioty: łyżkę oraz piłeczkę pingpongową. Piłeczka pingpongowa naśladuje jajko. Dziecko z wyznaczonego miejsca, czyli z punktu A do punktu B  przenosi na łyżce jajko, starając się,żeby nie spadło z łyżki.

4.Teraz przyszła kolej na przeczytanie i uważne wysłuchanie przez dzieci wiersza J.Koczanowskiej

""Wielkanoc."

W wielkanocnym koszyczku,
przystrojonym pięknie,
kłóciły się pisanki
o najlepsze miejsce.
Każda chciała spoczywać
tuż obok rzeżuchy,
zielonej i puszystej
jak miękkie poduchy.
Wtem do akcji wkroczył
cukrowy baranek,
zjadł zieloną rzeżuchę,
przerwał spór pisanek.

Pytania do wiersza:

• O co kłóciły się pisanki?
  • Koło kogo chciały leżeć pisanki?
  • Jaka jest rzeżucha?
  • Co zrobił baranek?
  • Z czego zrobiony był baranek?

5.Ćwiczenia graficzno-ruchowe.

Dzieci za rodzicami kreślą w powietrzu kształt dużego jajka, mówiąc przy tym rymowankę:
„Jajeczko, jajeczko, będziesz pisaneczką.”

6.Zagadki wielkanocne

1.Po podwórku zwykle chodzi, małe dziatki z sobą wodzi. Czasem nóżką coś wygrzebie i dla dzieci i dla siebie.
2. Jak się nazywa skorupka od jajek, co na Wielkanoc świetnie się nadaje?
3. Ma cztery nogi, stoi jak wryty. Na święta białą serwetą przykryty?
4. Kura je zniosła, mama przyniosła, ugotowała i dzieciom dała?
5. Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni?
6. Twardą skorupką z wierzchu okryte, za to śniadanie jest znakomite?
7. Słabo fruwa, choć to ptak. A jak śpiewa ko- ko- dak?
8. Przeważnie jestem biały i na stole leżę. Kładą na mnie sztućce, stawiają talerze?
9. Białe, złote, malowane i kraszane i pisane. Na Wielkanoc darowane?
10. Jak się nazywa pan w kurniku, co ciągle woła ku-ku ryku?
11. Upleciony ze słomy, z wikliny, chętnie nosi owoce jarzyny. Podwieczorek też weźmie czasem i grzyby przyniesie z lasu?
12. Żółciutkie kuleczki za kurą się toczą. Kryją się pod skrzydła, gdy wroga zobaczą?

Odpowiedzi:
1. Kura
2. Wydmuszka
3. Stół
4. Jajko
5. Zając
6. Jajko
7. Kura
8. Obrus
9. Pisanki
10. Kogut
11. Koszyk
12. Kurczątka

7.Słuchanie piosenki pt: Pisanki, pisanki jajka malowane: https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY

I. Pisanki, pisanki,

jajka malowane

nie ma Wielkanocy

bez barwnych pisanek.

II Pisanki, pisanki

jajka kolorowe,

na nich malowane

bajki pisankowe.

III. Na jednej kogucik,

a na drugiej słońce,

śmieją się na trzeciej

laleczki tańczące.

I V. Na czwartej kwiatuszki,

a na piątej gwiazdki.

na każdej pisance

piękne opowiastki.

8. Na koniec proszę pokolorować kredkami pisankę. Kolorowankę można wydrukować z podanej strony, ewentualnie kolorować online.

W związku ze zbliżającymi się świętami,  życzymy Wam Kochane Dzieci , aby te

święta wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha,

spokój, ciepło i nadzieję, by uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszył Wam każdego dnia

oraz mokrego ubrania w dniu wielkiego lania.

Poprawiony: piątek, 10 kwietnia 2020 07:43