strona główna wydarzenia Palma wielkanocna - zabawy dla 5 i 6 latków
Palma wielkanocna - zabawy dla 5 i 6 latków Drukuj Email
wtorek, 07 kwietnia 2020 08:59

Palemki wielkanocne

Witajcie w Wielkim Tygodniu! Dzisiaj kilka słów o tradycji Niedzieli Palmowej.

1. Prosimy przeczytajcie , aby wiedzieć więcej:

Dawno temu mieszkańcy Jerozolimy ucieszyli się na widok Jezusa, który przybył do ich miasta. Drogę, którą jechał, usłali płaszczami i gałązkami palmy. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościele katolickim święci się palemki. W Polsce palemki tworzone są z roślin i ozdób. Tradycyjna palemka wykonana jest z gałązek wierzbowych, kolorowych wstążek i bibułek.

Co roku w Lipnicy Murowanej odbywa się konkurs na najwyższą palmę. Dotychczas najwyższa z nich miała 36 metrów, czyli tyle ile dziesięciopiętrowy blok.

Tradycja głosi, że palemek wielkanocnych nie wolno wyrzucić na śmietnik, bo przyniesie to nieszczęście. Należy ją spalić.

Według ludowych wierzeń należało połknąć wierzbową bazię, by uniknąć chorób gardła i płuc. Ale Wy tego nie próbujcie!

Inna tradycja polegała na uderzaniu ludzi i zwierząt poświęconą palemką na znak ochrony od wszelkiego złego. Mówiono wówczas taki wierszyk: Palma bije, nie ja bije, za tydzień wielki Dzień, za sześć noc Wielkanoc! Jeśli chcecie tego spróbować, zróbcie to delikatnie!

2. Zadanie graficzno - matematyczne. Nie musicie drukować!

Przedszkolaku - narysuj na kartce wazony tak jak na karcie. W każdym wazonie narysuj tyle gałązek wierzbowych, ile wskazuje cyfra. Narysuj tak jak potrafisz! Na pewno Ci się uda! Poproś kogoś z rodziny, by sprawdził wykonane zadanie. Powodzenia!

3. Zadanie logiczne.

Rodzicu - proszę wykonaj to zadanie wspólnie z dzieckiem. Przedszkolaku - przyjrzyj się uważnie obrazkom. Wymień kto jest na obrazku, jak jest ubrany, co robi, jaka to pora roku, co to za gałązki, które trzymają dzieci.

Ułóż zdania do każdego obrazka. Napisz rozwiązania na kartce.

4. Zadanie online.

Poniższy link przeniesie Was do krainy kolorowanek. Proszę pokolorujcie kota tak jak będzie go widać w ramce obok. Bawiliśmy się tak czasem z tablicą multimedialną. Na pewno dacie radę!

5. Zadanie ruchowe.

Dzisiaj wierszyk z pokazywaniem. Mama lub tata czytają - dziecko lub dzieci pokazują. Miłej zabawy!!!

Trzy baziowe koty

Na wiosennej wierzbie ręce wyprostowane ku górze jak gałęzie drzewa

tuż nad rzeczką małą, prawa ręka pokazuje wijącą się rzeczkę

trzy baziowe kotki dzieci miauczą i „liżą” futerko jak kotki