strona główna wydarzenia Ptasie gniazda.Zadania dla 5,6 latków.
Ptasie gniazda.Zadania dla 5,6 latków. Drukuj Email
środa, 01 kwietnia 2020 10:59

WITAM DZIECI I RODZICÓW.  ZAPRASZAM DO WSPÓLNEJ ZABAWY.

1.Dziecko słucha opowiadania czytanego przez rodzica pt. " Bocianie  gniazdo”

(http://www.nasze-bajki.pl/pl/przegladarka.aspx?bajka=799)

Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat treści wysłuchanego utworu, utrwala wiadomości dotyczące budowy ptaków.

2.Dziecko odpowiada na pytania :

- Kiedy bociany wracają z ciepłych krajów?

- Czego szukały bociany?

- Kto zaproponował i pomagał bocianom w budowaniu gniazda?

3.Dziecko układa zdania z wyrazami podanymi przez rodzica, np. bocian, gniazdo, drzewo, wiosna.

4. Dziecko  maluje kredkami lub  farbami obrazek bociana, który jest na stronie

(http://pl.pinterest.com/pin/541909767655904179/)

5.Zabawa „Czyje to jest gniazdo ?". Zadaniem dzieci jest połączenie ptaka z jego gniazdem.

A teraz trochę policzymy….

- Zabawa dydaktyczna -,,Ptasie zadania”. Rodzic czyta zadania matematyczne na temat ,,ptaków”. Np. ,,Na podwórko przylecą zaraz 4 wróble i 3 sikorki i będą dziobać ziarenka” – Ile będzie razem ptaków?” Dziecko rozwiązuje zadanie. Może liczyć w pamięci albo korzystać z patyczków, kredek itp.

Inne przykładowe polecenia:

-,,Na podwórko przyleci 5 gawronów i 2 gołębie i będą kłócić się ze sobą. Ile ptaków będzie razem na podwórku? ”
-,,Na podwórko przylecą 4 sójki i 6 kawek i będą wesoło skakały. Ile ptaków będzie skakało po podwórku?”
-,,Na podwórko przyleci 6 szpaków i 5 gawronów i będą szukały gałązek i wiły sobie z nich gniazda. Ile ptaków
-,,Na podwórko przylecą 3 sikorki i 5 gawronów i będą piły wodę z kałuży”. Ile ptaków będzie na podwórku piło wodę z kałuży?

6. Karta pracy Budowanie gniazda ; co było najpierw, co było potem, a co było na końcu.Ponumeruj obrazki w odpowiedniej kolejności.

A teraz trochę się poruszamy:

7.Zabawa ruchowo naśladowcza ,,Zamieniamy się w ptaki” . Na sygnał rodzica (gwizdek) dziecko biega w różnych kierunkach w wyznaczonym przez rodzica miejscu. Na hasło ,,Bociany'' dziecko chodzi podnosząc wysoko nogi naśladując chód bociana lub stoi na jednej nodze utrzymując równowagę. Na kolejny sygnał dziecko biega w różnych kierunkach. Na hasło ,,Wrona" - zatrzymują się i kracze kra kra kra...  Na hasło wróbelek zatrzymuje się i woła ćwir ćwir ćwir.... Zabawę można powtórzyć kilka razy wymieniając różne ptaki. Do zabawy zaprosić można także rodzeństwo.

8.Dzieci przypomnijcie sobie i  pobawcie się też w zabawę „ Ptaszki do dziupli” znacie ją z przedszkola.

Poprawiony: środa, 01 kwietnia 2020 11:12