strona główna wydarzenia Powroty ptaków do Polski - 3-4latki
Powroty ptaków do Polski - 3-4latki Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 30 marca 2020 12:29

Witam serdecznie dzieci oraz rodziców

Nasz temat na dziś to: ”Powroty ptaków do Polski”

Na początek zapraszam do zabawy z piórkiem. Dziecko  podrzuca piórko do góry i stara się,  jak najdłużej utrzymać piórko w powietrzy. Można zrobić w domu zawody kto dłużej utrzyma piórko w górze dziecko czy rodzic.

Następnie proszę o przygotowanie mapy lub globusa.

Opowiadamy dzieciom, iż ptaki takie jak bocian, skowronek, jaskółka, kukułka czy dzika gęś przylatują do nas z ciepłych krajów. Pokazujemy dzieciom na globusie lub mapie skąd przyleciały do Polski ptaki, a jest to Afryka, Ameryka południowa, Azja. Jak daleką drogę musiały pokonać ptaszki.

Proponuje obejrzeć jeden z dwóch filmików, oto linki:

https://www.youtube.com/watch?v=vlXQqg1T07s

https://www.youtube.com/watch?v=8fDZcbOXvkg

Teraz razem z dziećmi dzielimy na sylaby nazwy poznanych ptaków;

- bo-cian

- ja-skół-ka

- sko-wro-nek

- ku-kuł-ka

-gęś

 

Ptaki, które wracają  do nas mają już swoje gniazda lub je budują. Czytamy więc informacje o gniazdach poznanych ptaków;

Bociany najchętniej zajmują stare gniazda, zasiedlane przez wiele lat i pokoleń, w których naprawiają szkody powstałe po okresie zimowym. Budując nowe gniazdo, najchętniej korzystają z pomocy człowieka. Wybierają platformy zbite z desek, przymocowane na słupach energetycznych, koła od wozu umieszczone na wysokich drzewach lub dachach. Bociany znoszą chrust z całej okolicy. Najdłuższe gałęzie mogą mieć długość nawet półtora metra. Do wyściełania gniazda używają słomy, korzonków i suchych traw, a nawet znalezionych szmat, papieru, folii i sznurków.
Jaskółki (dymówki) budują swoje gniazda z gliny i grudek błota, które sklejają śliną i usztywniają trawami i słomą. Kształt tych gniazd przypomina otwartą od góry kulę wyściełaną piórami i roślinami. Jaskółki najczęściej gnieżdżą się wewnątrz stajni, stodół, korytarzy, pod mostami i przy rurach. W miastach budują swoje lepianki wewnątrz bram kamienic.
Skowronki budują gniazda na ziemi, pośród niskiej i zielonej roślinności, najczęściej z końskiego włosia i traw. Zwykle przylatują w pobliże gniazda, ale dochodzą do niego pieszo, by nie doprowadzić drapieżników.
Dzikie gęsi budują gniazda na ziemi z traw, mchu, puchu. Jaja wysiadywane są przez samicę, ale gąsior strzeże jej i gniazda.
Kukułki nie tworzą par, tym bardziej że samców jest więcej niż samic. Nigdy nie zakładają gniazd ani nie wychowują piskląt. Zjadają owady, szczególnie owłosione gąsienice motyli, których często unikają inne ptaki.

Dzieci odpowiadają na pytania:

- Jak nazywa się dom ptaków?

- Czy bocian buduje nowe gniazdo?

- Z czego ptaki budują gniazda?

- Gdzie skowronek buduje swoje gniazdo?

- Czy kukułka tworzy parę z drugą kukułką?

A teraz pora na chwilę muzyki:

https://www.youtube.com/watch?v=DqNDn9NdL34

Proszę teraz wykonać kartę pracy, w której należy połączyć w pary dwa takie same ptaki.

Kolejna karta pracy. Dziecko wycina kwadraty z ptakami. Układa od najmniejszego do największego a następnie przykleja.

Dla chwili relaksu proponuję posłuchać śpiewu ptaków wiosną;

https://www.youtube.com/watch?v=7_rWtSQSa1s

Proponuje również rozwiązać kilka rebusów dotyczących ptaków;

https://www.youtube.com/watch?v=Wy3ZcEOhlfo

Poprawiony: poniedziałek, 30 marca 2020 20:00