strona główna wydarzenia "Pogoda"- zajęcia dla 5-6 latków
"Pogoda"- zajęcia dla 5-6 latków Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 marca 2020 12:24

Drogie dzieci i Drodzy rodzice :)

Dziś przychodzimy do was z kolejnymi propozycjami na ciekawe zajęcia. W tym tygodniu omawiamy temat związany z pogodą. 22 marca obchodziliśmy światowy dzień wody, w związku z czym przygotowaliśmy dla was kilka zajęć związanych z tym tematem.

Zaczynajmy !

Rozmowa z dziećmi na temat  wody :

1.Do czego potrzebna jest woda?

2.Kto potrzebuje wody ?

3. Gdzie możemy znaleźć wodę?

4.Skąd się bierze woda?

5. Co się dzieje z wodą z jeziora , kiedy świeci słońce i ogrzewa ją?

6.Co się dzieje później z wodą w chmurach?

7.Pod jaką postacią może spadać woda z chmur na ziemię?

 

Oglądanie filmu edukacyjnego "Obieg wody w przyrodzie", dostępnego pod adresem :  https://www.youtube.com/watch?v=ylxVLAxOxDY

Zabawa badawcza "Jak powstaje deszcz?"

Do szklanki nalewamy wrzątku i zwracam uwagę dzieci na zjawisko parowania wody. Próbujemy zachęcić dzieci, by spróbowały określić czym charakteryzuje się para wodna. ( Jaki to stan skupienia wody? Czy ma jakiś kolor lub zapach? itp.) Następnie przykrywamy szklankę spodkiem, tak aby chmura pary wodnej osiadła i skropliła się na nim, tworząc deszcz. Możemy ostrożnie dotknąć osiadłej na spodku wody. Obserwujemy jak krople wody spadają do naczynia z wodą.

Zabawa plastyczna "Deszczowa chmura"

Ta zabawa z pewnością zainteresuje każde dziecko :) Do zabawy potrzebujemy: niebieskiej bibuły, spryskiwacza z wodą, dużą kartkę, watę oraz klej.

Na dużej kartce przyklejonej w pionie do okna , przyklejamy w górnej części kawałki niebieskiej bibuły. Gdy powstanie chmura, oklejamy ją watą. Zaczynamy wytwarzanie deszczu ! Za pomocą spryskiwacza z wodą dziecko namacza chmurę , obserwując już po chwili spływające smugi deszczu. Niebieska bibuła świetnie barwi wodę i sprawia, że z chmury spływają piękne strugi deszczu. Ta zabawa to super ćwiczenie motoryki małej, i wspaniałe przygotowanie rączek do pisania.

link : https://youtu.be/Drh8Pui0WRU

A na koniec szybka karta pracy i proste zadanie dla naszych starszaków. Pokoloruj kartę pracy, a następnie z pomocą osoby dorosłej odczytaj po angielsku określenia pogodowe. Powodzenia !

sunny- słonecznie

cloudy- pochmurno

windy- wietrznie

rainy- deszczowo

stormy- burzowo

snowy- śnieżnie

http://bystredziecko.pl/weather-flashcards-fiszki-pogodowe-angielski-dla-dzieci/   link do strony z możliwością pobrania karty pracy.