strona główna wydarzenia III Festiwal Dziecięcych Teatrów - Rogów 2018
III Festiwal Dziecięcych Teatrów - Rogów 2018 Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 09 maja 2018 20:13

 

III FESTIWAL DZIECIĘCYCH TEATRÓW - ROGÓW 2018

Od najmłodszych lat dziecko żywo gestykuluje, przekłada z miejsca na miejsce różne przedmioty, bawi się w dom, wciela się w role członków rodziny. Inspiracją tych zabaw jest otaczająca rzeczywistość, scenki z życia rodzinnego, społecznego, role pełnione przez dorosłych. Scenki odgrywane przez dzieci starsze są oczywiście bogatsze, bardziej rozbudowane, uwzględniające relacje między postaciami. W dziecięcych zabawach rzeczywistość przeplata się z fantazją, wyobrażenia dziecka z obrazami, które obserwuje na co dzień. Obcowanie z książkami, filmem, telewizją wzbogaca doświadczenia przedszkolaków, staje się źródłem nowych przeżyć, pobudza dziecięcą wyobraźnię. Dziecko w wieku przedszkolnym cechuje naturalna potrzeba aktywności, ekspresyjnego wyrażania swoich przeżyć. Jedną z nich są spontanicznie organizowane zabawy w role. Aktywność twórcza dziecka wyrażona w formie ruchowej, słownej, plastycznej jest budującą wartością dzieciństwa. Zadaniem nas – dorosłych jest te wartości wzmacniać w dziecku , rozbudzać w nich potrzebę poszukiwania poprzez samodzielne zbieranie doświadczeń . Można tego dokonać poprzez zabawy w teatr , gdzie dziecko jako aktor ma możliwość odczucia tego co czuje bohater bajki . Tego typu zajęcia pomagają w rozwijaniu  wrażliwości estetycznej , ukazywaniu piękna  utworów literackich , a także wzbogacają zasób słownictwa. Pomagają pokonać tremę , nieśmiałość , wyzwalają  twórczą ekspresję i pobudzają wyobraźnię i fantazję dziecka . Każdy z nas powinien zapamiętać  , że teatr dziecięcy: rozwija umiejętności literackie , buduje umiejętność skupienia uwagi , wprowadza w świat sztuki  , rozwija kompetencje społeczne , uczy krytycznego myślenia , rozwija kreatywność, pozwala lepiej zrozumieć otaczający ich świat , pomaga oswoić problemy , pokonać lęki , strach , zacieśnia więzi międzyludzkie  i najważniejsze  daje świetną zabawę i rozrywkę. Nasze przedszkole od lat propaguje zajęcia teatralne , wiemy że w placówkach oświatowych co roku nauczyciele przygotowują ze swoimi wychowankami różnego rodzaju spektakle. Organizując Festiwal Dziecięcych Teatrów chcemy dać szansę młodym aktorom na pokazanie swojego kunsztu aktorskiego. Spotkania teatralne pomagają w wymianie doświadczeń , poznawaniu nowych technik teatralnych ale przede wszystkim dają wiele radości uczestnikom , którzy mają możliwość pokazania na forum efektów swojej ciężkiej czasami całorocznej pracy. Nasz Festiwal nie ma określonej tematyki , nie skupiamy się na tym, gdyż zależy nam aby dzieci mogły pokazać cały wachlarz możliwości aktorskich. Czasami są to inscenizacje wiersza, czasami program muzyczno-literacki , ale także i może przede wszystkim są to przedstawienia teatralne . Zadaniem uczestników jest dobra zabawa . W tym roku w Festiwalu Dziecięcych Teatrów Rogów 2018 wzięło udział 9 placówek oświatowych m.in. ze Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym , Szkoły Podstawowej w Wągrach, Przedszkola nr3 w Brzezinach , Przedszkola Miejskiego Nr 233 w Łodzi, Zespołu  Szkolno-Przedszkolnego w Jeżowie , Szkoły Podstawowej w Rogowie , Niepublicznego Przedszkola im. Marty Robin w Olszy oraz oczywiście z Gminnego Przedszkola w Rogowie . W ciągu dwóch dni mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienia takie jak: Zwierzyniec, Rzepka , Kopciuszek bajka XXI wieku , Smerfy , Pan Maluśkiewicz , Baśniowy ambaras , Brzydkie Kaczątko . W sumie na scenie zaprezentowało się 170 dzieci. Każda bajka zapierała dech w piersiach . Wspaniałe aktorstwo , cudowne kolorowe dekoracje zabrały widzów w świat bajek, baśni i legend. Kogo nie było niech żałuje i czym prędzej do teatru z rodziną się szykuje , bo naprawdę warto spędzić tak miło czas. Jak co roku jury miało ogromny dylemat , komu przyznać I miejsce . Po naprawdę krótkiej naradzie  członkowie jury jednogłośnie orzekli ,że wszystkie grupy teatralne zasłużyły na I miejsce. Mali aktorzy otrzymali prezenty , dyplomy a nauczyciele podziękowania za zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie swoich wychowanków do Festiwalu Dziecięcych Teatrów .Mamy nadzieję , że za rok znowu się spotkamy . Wszystkim gratulujemy.

Nasi sponsorzy to:

Urząd Gminy w Rogowie

PHU CEZAR-Cezary Sitkiewicz

Moje Bambino

Firma REBA

Firma Sprzątająca ZIMOŃ - Tomasz Zimoń

OMEGA STUDIO w Łodzi

Rada Rodziców przy Gminnym Przedszkolu w Rogowie

Serdecznie dziękujemy sponsorom za zakup pamiątkowych pucharów , napinek z logo Festiwalu oraz prezentów dla dzieci.

 

FOTORELACJA Z 1 DNIA FESTIWALU

Poprawiony: środa, 09 maja 2018 20:43