strona główna wydarzenia Międzynarodowy Dzień Książki
Międzynarodowy Dzień Książki Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 27 kwietnia 2018 07:56

 

Międzynarodowy Dzień Książki  jest potwierdzeniem na to, że książka odgrywała, odgrywa i będzie pełnić dużą rolę w życiu każdego z nas. Przygoda z czytelnictwem zaczyna się od kołyski , czyli na długo za nim dziecko zacznie samodzielnie czytać. Dobrze dobrane książki pozwolą na prawidłowy rozwój  umysłu , wyobraźni i emocji . Pozwolą kształtować kompetencje językowe . Przy wsparciu dorosłego literatura dziecięca staje się wspaniałym przewodnikiem  pomagającym młodemu czytelnikowi  odkrywać otaczający go świat i rozwijać jego wyobraźnie. Bohaterowie książek pomagają dzieciom zrozumieć relacje interpersonalne , pomagają niejednokrotnie pokonywać strach , lęk oraz uczą prawidłowego , zgodnego z powszechnymi zasadami postępowania w społeczeństwie.

O tym, że warto czytać dzieciom, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto jednak znać wszystkie pozytywne aspekty rozbudzania w maluchach miłości do książek i czytania. A jest ich naprawdę wiele!

Jakie korzyści niesie za sobą codzienne czytanie najmłodszym?

• dziecko czuje się ważne i kochane

• buduje silną więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami

• stymuluje rozwój intelektualny

• przyspiesza rozwój mowy

• rozwija umiejętności komunikacyjne

• rozbudowuje pamięć dziecka

• pobudza w dziecku kreatywność

• rozwija w dziecku wrażliwość

• ułatwia dostrzeganie, nazywanie oraz odczuwanie emocji

• wzmacnia poczucie własnej wartości

• wzbogaca słownictwo

• ułatwia publiczne wypowiedzi

• z książek dzieci poznają wiedzę o życiu

• książka dostarcza wiedzy o świecie

• tłumaczy rzeczywistość i pomaga znaleźć odpowiedzi na wiele pytań

• uczy dziecka miłości do książek – sięganie po lekturę stanie się spontaniczne

To wszystko sprawia, iż czytanie i rozbudzanie w dziecku pasji do książek jest najlepszą inwestycją w jego rozwój. Nic nas to nie kosztuje, a efekty wspólnego czytania są naprawdę cenne zarówno dla samego dziecka jak i dla kontaktu dziecka z rodzicami. Warto poświęcać na wspólne czytanie więcej, niż tylko słynne 20 minut dziennie codziennie…

NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM, CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ, CODZIENNIE CZYTAJ DZIECKU DLA PRZYJEMNOŚCI:

• wprowadź rytuał codziennego czytania dziecku,

• jeśli dziecko o to prosi – wielokrotnie czytaj tę samą książkę,

• pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony,

• unikaj podziału na książki dla chłopców i dziewcząt,

• bądź przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach książek i czasopism.

Aby upamiętnić Światowy Dzień Książki  w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie integracyjne przygotowane przez p. Małgorzatę Gradowską i Ewę Kwiatkowską  . Nauczycielki przygotowały dużo zabaw i zagadek mających na celu utrwalenie wiadomości na temat bajek i znanych postaci. Przedszkolaki podczas rozmowy z pacynką  przypomniały sobie podstawowe zasady korzystania z książek i sposoby dbania o nie . W najbliższym czasie kontynuowane będą obchody Dnia Książki podczas zaplanowanej wycieczki do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie.

Poprawiony: piątek, 27 kwietnia 2018 08:24