strona główna wydarzenia Andrzejkowe wróżby
Andrzejkowe wróżby Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 listopada 2017 12:35

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

Wszyscy wiemy, że tradycja  Andrzejek jest przekazywaną z pokolenia na pokolenie. W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. Dziś Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach.  W naszym przedszkolu andrzejkowe wróżby odbyły się 30 listopada . Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci nie mogły doczekać się pełne emocji rozpoczęcia zabawy. Kiedy do sali wkroczyła wróżka Małgosia zabawa rozpoczęła się na dobre. Wróżka uświadomiła dzieci , że „Andrzejki” to ludowa tradycja związana z magią wróżb , która jest  przekazywana z pokolenia na pokolenie . W przedostatni dzień listopada wszystkie panny chciały się dowiedzieć o swoim losie. Pannom  we wróżbach pomocna była  woda , ogień i zwierzęta. Dziewczęta wróżyły z butów ustawionych jeden za drugim . Losowały włożone pod poduszkę kartki z imionami chłopców . Po zapoznaniu przedszkolaków z historią wigilii andrzejkowej , wróżka Małgosia przytoczyła parę przysłów związanych z dniem świętego Andrzeja m.in.: Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja ; gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży to sto dni śnieg na polu leży;  na świętego Andrzeja spełniają się wszystkie marzenia . Po części wstępnej wróżka Gosia zaprosiła wszystkich do wspólnych wróżb , zabawy rozpoczęły się zaklęciem: Czary – mary , hokus pokus , niech się spełniają andrzejkowe wróżby. Dzieci  wróżyły sobie na kole szczęścia , z wykorzystaniem magicznych kubeczków oraz losując kolory . Dużo śmiechu było podczas wróżby , która wskazywała jakich będą mieli w przyszłości małżonków . Kulminacyjnym punktem spotkania było wspólne lanie wosku przez dziurkę od klucza i odczytywanie symboliki. Na zakończenie spotkania odbyła się andrzejkowa dyskoteka .Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

Poprawiony: czwartek, 30 listopada 2017 12:50