strona główna szkolenia nauczycieli Szkolenie nauczycieli - Klocki Numicon
Szkolenie nauczycieli - Klocki Numicon Drukuj Email
Wpisany przez Dyrektor   
środa, 25 października 2017 20:48

Szkolenie , które odbyło się w naszym przedszkolu z udziałem nauczycieli z Przedszkola Nr 3 w Brzezinach poprowadziła  \ p. Mirosława Matczak konsultant z łódzkiego WODN . P.Matczak  opowiedziała skąd wziął się pomysł na klocki  NUMICON . Pochodzą one z Wielkiej Brytanii i są tam  bardzo popularne. Klocki Numicon, o których mowa, pobudzają u dzieci logiczne myślenie i coraz chętniej są kupowane przez polskie przedszkola. Liczenie w przedszkolu może być dobrą zabawą . Klocki składają się z wielu różnych elementów. Podstawowy zestaw zawiera m.in. plastikową płytkę, matryce z obrazkami, kilkadziesiąt płaskich klocków z otworkami, kołeczki, kartoniki z cyferkami i książeczkę pełną matematycznych zabaw. Z Numicon liczy się odruchowo . Na czym polega nauka? Wyjaśnia to p. Mirosława Matczak podając przykład  jednej z najprostszych zabaw , która  wygląda następująco - do woreczka (jest w zestawie) wrzuca się klocki z otworkami. Mają one od 1 do 10 dziurek, a od ich liczby zależy kształt i wielkość klocka. Dziecko ma po omacku, na dotyk wyszukać klocki, które pozwolą mu np. odtworzyć schematyczny obrazek. Nie widzi klocków, ale dzięki ich kształtom i liczbie otworów, może wybrać właściwe, uruchamia się wyobraźnia i abstrakcyjne myślenie.  Dziecko nie musi umieć liczyć do dziesięciu, by bawić się "matematycznymi" klockami  .Dzięki nim maluchy odruchowo zaczynają rachować. Szybko też przestają używać palców, by przeliczyć liczbę przedmiotów na obrazku. Różne zestawy Numicon zawierają dodatkowe elementy, które pomagają wizualizować matematyczne pojęcia. Są tu zegary i waga, sznurki do nawlekania kołków i wiele innych. Możliwości gier i zabaw jest tyle, na ile tylko starcza nam wyobraźni.  Nauka matematyki odbywa się w formie zgadywanek, szukania i porządkowania elementów. Dziecko potrafi się w ten sposób bawić nawet przez 40 minut. Po części teoretycznej p. Matczak podzieliła uczestników na grupy dwuosobowe i poprowadziła ćwiczenia warsztatowe , które miały na celu pokazanie nauczycielom różnorodność działań jakie można zastosować wykorzystując klocki Numicon .

Poprawiony: środa, 25 października 2017 20:56