strona główna wycieczki Święto Pieczonego Ziemniaka - wycieczka do Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym
Święto Pieczonego Ziemniaka - wycieczka do Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 18 października 2017 18:41

Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owoce również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, ktoś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka potocznie zwanego kartoflem. Ziemniak jest pospolitym, ale również wspaniałym warzywem, przyrządzanym w naszych kuchniach na różne sposoby. My od lat celebrujemy Święto Pieczonego Ziemniaka , który króluje na naszych stołach w różnych postaciach  ( gotowany, pieczony, smażony , w postaci chipsów , frytek itp.) . W tym roku zostaliśmy zaproszeni do Krainy Ziemniaka , która na potrzeby naszej uroczystości odbyła się w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej w Przyłęku Dużym . Na miejscu powitała nas Królowa Ziemniaka –dyrektor Szkoły p. Grażyna Ziółkowska . Królowa jak na Bonę przystało wjechała na teren królestwa w karecie ( traktorek)  , z której dostojnie przeszła na czerwony dywan i dokonała oficjalnego otwarcia Święta Ziemniaka . Zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy . Pierwszą zabawą było zbieranie ukrytych w ogrodzie szkolnym ziemniaków. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem poszukiwały ziemniaki , które zbierały do koszyków . Po zakończeniu konkurencji każda grupa przeliczyła swoje zdobycze , okazało się że wszyscy zebrali podobną ilość . Po tej konkurenci królowa Ziemniaków zaprosiła wszystkich uczestników zabawy do sportowej konkurencji związanej z precyzją tzn. wyznaczone drużyny wzięły udział w rzutach do celu , zadaniem dzieci było wrzucenie jak największej ilości ziemniaków do okręgu. I znowu okazało się , że wszyscy mają tzw. ”celne oko” , w okręgu każdej grupy znalazła się ta sama ilość ziemniaków. Królowa widząc ,że kolejna konkurencja nie sprawia dzieciom trudności postanowiła podnieść poprzeczkę i zaproponowała sztafetę w przenoszeniu na „łyżeczce” ziemniaka slalomem wokół pachołków sportowych. Wydawało się ,że jest to konkurencja która sprawi dzieciom trochę  utrudnienia . Jednakże  Królowa Ziemniaczana pomyliła się , bo  uczestnicy zawodów pokazali wysoką umiejętność sportową. Ponownie nie było jednego zwycięzcy. Wszyscy okazali się wygranymi. W nagrodę zostali zaproszeni do zabaw ze stemplami z ziemniaka . Powstało wiele wspaniałych stempli , które upamiętniły obchody Święta Pieczonego Ziemniaka . Na zakończenie imprezy wszystkie dzieci zostały zaproszone  do wspólnego ogniska , gdzie były pieczone ziemniaki w koszulkach ,które smakowały , jak potrawy z najlepszej kuchni. Po konsumpcji uczestnicy zostali poczęstowani przez Królową Ziemniaka chipsami oraz cukierkami imitującymi gumę do żucia. Spotkanie  zakończyło się na placu zabaw , gdzie słoneczko ogrzewało uśmiechnięte buzie. Przedszkolaki z Rogowa serdecznie dziękują wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym za wspaniałą zabawę , a p. Czarkowi za pomoc w zorganizowaniu przewozu.

 Poprawiony: środa, 18 października 2017 19:34