strona główna wydarzenia II FESTIWAL DZIECIĘCYCH TEATRÓW - ROGÓW 2017
II FESTIWAL DZIECIĘCYCH TEATRÓW - ROGÓW 2017 Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
środa, 10 maja 2017 13:45

 

Dziecięcy Teatr

Dzieci w wieku przedszkolnym cechuje naturalna potrzeba aktywności, ekspresyjnego wyrażania swoich uczuć. Od najmłodszych lat dziecko żywo gestykuluje, przekłada z miejsca na miejsce różne przedmioty, bawi się w dom, wciela się w role członków rodziny. Inspiracją tych zabaw jest otaczająca je rzeczywistość. W dziecięcych zabawach przeplata się ona z fantazją. Obcowanie z książką, filmem, spektaklem teatralnym wzbogaca doświadczenia przedszkolaków, staje się źródłem nowych przeżyć, pobudza dziecięcą wyobraźnię. Dziecko w wieku przedszkolnym/szkolnym ma naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę wyrażania ekspresji twórczej: w mowie, ruchu, geście, rysunku, śpiewie. Rozbudzanie zainteresowania teatrem, odkrywania w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania. Podczas zajęć z tej dziedziny dziecko może dowiedzieć się, jak powstaje sztuka teatralna i wzbogacić swój słownik o takie pojęcia jak np. reżyser, rekwizyty, dekoracja, kostiumy, ruch sceniczny, drama czy pantomima. Udowodnione jest ,że zabawy w teatr wszechstronnie wpływają na rozwój dziecka. Teatr jest dla dzieci rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć, a odtwórca roli ma okazję realizować swoje marzenia, by stać się kimś innym np. królewną, księciem itp. i wówczas spojrzeć na świat z innej strony. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści: doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów, rozwija wyobraźnię, wrażliwość i kreatywność, uczy okazywania emocji, nazywania stanów ducha, przeżywania radości i smutków kształci umiejętność współdziałania, rozwija odwagę publicznego występowania, uczy szacunku dla wykonawców, kultury zachowania w czasie występów, pomaga dostrzegać dobro i zło - przecież nie wszystko co piękne zawsze musi być dobre. Zabawy w teatr wywierają także duży wpływ na postawy moralne dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji, kształtują osobowość i rozładowują nagromadzone emocje. Każde dziecko pragnie sukcesu i uznania. Właśnie zajęcia teatralne stwarzają ku temu najlepsze warunki. Dlatego warto organizować zabawy w teatr, które są jedną z bardziej ulubionych form. Często zdarza się, że jej tematem jest utwór literacki, ładnie opowiedziana baśń czy opowiadanie. Można łatwo zaobserwować, jaką wielką radość sprawia dzieciom organizowanie przedstawienia dla kolegów, dla pań albo po prostu dla siebie. Każde dziecko przeżywa i wczuwa się w sytuację bohatera, uczestniczy w ich przygodach, smutkach i radościach. Przygotowania i udział w przedstawieniach rozwijają pomysłowość i twórcze działanie. Tego typu zajęcia uczą także dzieci współdziałania, planowania i organizacji pracy, ale przede wszystkim dostarczają wiele radości z własnych możliwości twórczych . Zajęcia teatralne rozładowują dziecięce emocje, dają okazję przetrenowania konfliktów i napięć na kukiełkach, pacynkach. Teatr uczy zaangażowania w działanie, motywacji, pokazuje najmłodszym, że często wspaniały efekt końcowy składa się z pomysłów, pracy i zaangażowania wielu osób. Zabawa w teatr przełamuje także lęki, buduje poczucie własnej osobowości , rozwija wyobraźnię i intelekt , daje możliwość obcowania w różnych grupach. Założeniem II Festiwalu Dziecięcych Teatrów jest przede wszystkim zrealizowanie w/w celów edukacji teatralnej. Ponadto udział grup teatralnych w festiwalu pozwoliło na zaprezentowanie swoich umiejętności aktorskich, wymianę doświadczeń , integrację  ale przede wszystkim dał satysfakcję z dobrej radosnej zabawy i wiary we własne siły i możliwości. II Festiwal Dziecięcych Teatrów Rogów 2017 odbył się 9 , 10 maja 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie , która na dwa dni stała się sceną teatralną . W Festiwalu wystąpiło 210 małych aktorów. W pierwszym dniu na Festiwalu wystąpiły grupy teatralne z sześciu placówek oświatowych. Dzieci z Gminnego Przedszkola w Rogowie ( gr V) opowiedziały o przyjaźni zwierzątek „Nie płacz Koziołku” , Przedszkole Miejskie Nr 107 z Łodzi zabrało widzów w podróż „ Zaczarowanym pociągiem w świat bajek” , przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Nr 102 w Łodzi oprowadziło wszystkich po bajkowych stacjach „ Stacyjkowo” . Natomiast dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 34 w Łodzi wystawiło teatr cieni „ Pchła Szachrajka” . „ Do „Zaczarowanego świata bajek „ zabrały widzów dzieci z Przedszkola Nr 2 w Koluszkach. Na zakończenie pierwszego dnia Festiwalu wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Wagrach , którzy wprowadzili na scenę cyrkowy nastrój w „ Przedstawieniu cyrkowym” , podczas którego oprócz clownów , artystów cyrkowych i magików wystąpiły nawet tresowane lwy. Ale spokojnie wszystko odbyło się z zachowaniem bezpieczeństwa Puszcza oczko . W drugim dniu festiwalu na scenie zobaczyliśmy następnych sześć zespołów teatralnych . Na scenie teatralnej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym , którzy przygotowali „Taniec żab i taniec motyli” . Po tym wiosennym akcencie scenę zawojowała „Kaczka Dziwaczka” , która przygotowana została przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Olszy im. M.Robin. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie opowiedzieli historię „ Królewny Gburki” , a przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego Nr 233 w Łodzi zaprezentowały widowni bajkę „ Zdrowa bajeczka o Jasiu i Małgosi” . Na scenie nie zabrakło także smutnej opowieści o „ Dziewczynce z zapałkami” , którą przygotowały dzieci z Przedszkola Nr 3 w Brzezinach . Na zakończenie Festiwalu przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Rogowie ( gr III i IV) przedstawiły wesołą wersję bajki” Zamieszanie w krainie bajek” . Jury po wszystkich występach miało ciężki orzech do zgryzienia , bo jak tu ocenić i wybrać zwycięzcę , gdy wszyscy uczestnicy fenomenalnie odegrali swoje role , a spektakle charakteryzowały się barwnością kostiumów i scenografii . Nikogo więc nie zdziwiło , że każda występująca grupa teatralna zajęła I miejsce za które otrzymała pamiątkową statuetkę , a mali aktorzy zostali nagrodzeni brawami i zestawem prezentów w postaci dyplomów, słodyczy, książeczek do kolorowania oraz różnych gadżetów otrzymanych od sponsorów . Mamy nadzieję ,że za rok odbędzie się trzecia edycja Festiwalu Dziecięcych Teatrów bo śmiało można powiedzieć , że druga edycja okazała się wielkim sukcesem .

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym sponsorom:

Przegląd odbył się przy wsparciu różnych instytucji ,firm:

Urząd Gminy Rogów

• Biuro Nieruchomości – Joanny Rudzkiej – PREMIUM LEVEL

• Moje Bambino

• REBA

• W.D.H. Joanna Dybała

• Sklep Przemysłowy – Halina Dzika

• Rada Rodziców przy Gminnym Przedszkolu w Rogowie

• Firma Sprzątająca Tomasz Zimoń – Rzgów

• Omega Studio Łódź

Serdeczne podziękowania składamy na ręce dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Alicji Mozgi za udostępnienie sali i pomoc w organizacji Festiwalu .

Poprawiony: środa, 10 maja 2017 20:32