strona główna wydarzenia Bezpieczeństwo w ruchu drogowym - zajecia edukacyjne
Bezpieczeństwo w ruchu drogowym - zajecia edukacyjne Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 08 maja 2017 21:00

PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY NA DRODZE

W ramach programu „ Przedszkolak bezpieczny na drodze” w naszym przedszkolu odbył się cykl zajęć edukacyjnych związanym z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Nauczyciele wykorzystali do zajęć materiały edukacyjne przekazane przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego , które otrzymaliśmy podczas spotkania z Policjantami z KPP w Brzezinach.  Pierwsze zajęcie poświęcone było sygnalizacji świetlnej . Ponieważ w naszej miejscowości nie ma skrzyżowania z sygnalizacją , dzieci najpierw uczestniczyły w wycieczce na pobliskie skrzyżowanie gdzie znajduje się oznakowane przejście dla pieszych . Tam utrwaliły zasady przechodzenia przez ulicę. Po wycieczce w sali z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych oraz plansz tematycznie związanych z ruchem drogowym , dzieci poznawały symbolikę kolorów sygnalizacji . Po utrwaleniu zdobytych wiadomości w sali przedszkola zbudowaliśmy makietę skrzyżowania , po której jeździły auta i chodzili piesi . Zadaniem dzieci było odwzorowanie prawidłowych zachowań w ruchu drogowym zarówno kierowców jak i pieszych ( prawidłowa reakcja na zmianę kolorów , sprawdzenie przed wejściem na pasy czy nie nadjeżdża auto itp.) Na zakończenie uczestnicy wyrecytowali wiersz „ Sygnalizator świetlny” i w kąciku ruchu drogowego umieścili sygnalizator. Drugie  zajęcia rozpoczęły się od wycieczki po okolicy Rogowa . Zadaniem dzieci było szukanie znaków drogowych zamieszczonych w naszej miejscowości . Przedszkolaki po powrocie rozwiązywały zagadki związane ze znakami drogowymi. Następnie n-l omówił znaki drogowe obwiązujące w Polsce tzn ich kształt, kolor i zastosowanie. Dzieci poznały znaki ostrzegawcze , zakazu i nakazu , które można zauważyć w naszej miejscowości . Dzieci zostały podzielone na 3 grupy , każda z nich miała za zadanie ułożenie z puzzli wylosowanego znaku . Po ułożeniu przedszkolaki opowiedziały jakie dany znak ma zastosowanie. Na zakończenie zajęć dzieci samodzielnie wykonały znaki drogowe z zastosowaniem różnorodnych technik plastycznych . Trzeci temat zajęć związany był z pojazdami uprzywilejowanymi. Dzieci obejrzały slajdy przedstawiające pojazdy uprzywilejowane ,które dopasowywały do sylwety: strażaka, policjanta, lekarza . Następnie przyporządkowywały do danych pojazdów numery alarmowe . Na podstawie historyjki obrazkowej omówione zostało wyposażenie w/w pojazdów. Podczas tego zajęcia dzieci wzięły także udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy . Podczas demonstracji uczyły się w jaki sposób ułożyć poszkodowanego i jak należy rozmawiać z dyspozytorem odpowiedniej służby ( odbyły się ćwiczenia w parach ). Czwarty temat związany był z Bezpieczną podróżą . Dzieci obejrzały plansze z różnymi pojazdami , grupowały je ze względu na zastosowanie ( powietrze, woda, ląd) Odbył się quiz nt:Jak bezpiecznie podróżować pieszo, rowerem i samochodem. Przedszkolaki wskazywały na ilustracjach prawidłowe zachowanie bohaterów. Potrafiły odpowiedzieć jak prawidłowo zachowuje się pieszy na drodze , wymieniły w co powinien być zaopatrzony rowerzysta ( kask, kamizelka odblaskowa, ochraniacze , lusterka) oraz w jakich miejscach może poruszać się rowerem. Dzieci wzięły udział w pokazie w jaki sposób powinny jeździć samochodem( zapięte pasy, fotelik samochodowy , zakaz przeszkadzania kierowcy) .  Podsumowaniem cyklu zajęć związanych z bezpieczeństwem było uczestnictwo w wielkim Quzie , podczas którego dzieci utrwaliły całą zdobytą wiedzę .

Poprawiony: poniedziałek, 08 maja 2017 21:16