strona główna wydarzenia Akademia - Świeto Niepodległości
Akademia - Świeto Niepodległości Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 16 listopada 2016 13:32

Wychowanie patriotyczne jest długotrwałym procesem, który inicjujemy u naszych przedszkolaków od najmłodszych lat. Budzenie świadomości narodowej u dzieci z pewnością nie jest łatwe. Głównie dlatego, że maluchy w tym wieku nie potrafią jeszcze myśleć abstrakcyjnie. Należy jednak stwarzać takie warunki edukacyjne, w których najmłodsi będą mogli poczuć się Polakami., dlatego przez cały tydzień  przedszkolaki poznawały historię drogi do wolności naszego państwa . Tematy historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać maluchom, ale w naszym przedszkolu takich tematów nie unikamy.  Przedstawiamy je  w przystępny i atrakcyjny dla dzieci sposób . Na zajęciach w grupach  przedszkolaki poznawały nasze symbole i barwy  narodowe , a starsze dzieci poznały mapę Polski i nazwy miast , które odegrały w historii kraju ważną rolę ( Warszawa, Kraków, Gdańsk) . W dniu 15 listopad 2016r. najstarsze grupy przygotowały dla swoich młodszych kolegów Akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości , który obchodzimy 11 listopada. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.  W tym dniu wszystkie dzieci były ubrane na galowo i wspólnie świętowały wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Akademia rozpoczęła się od odśpiewania  Hymnu Polski , a następnie  za pomocą słowa i piosenki przedszkolaki oddały szacunek symbolom narodowym. Podczas występu najstarszych grup  dzieci dowiedziały się o czasach gdy na naszej ziemi nie mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało-czerwona flaga. Dowiedziały się jak to trzy obce państwa dokonały rozbiorów naszego kraju i Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy.    Wszyscy w skupieniu i z powagą wysłuchały koleje losu naszego państwa. To była żywa lekcja  historii i patriotyzmu . Aby w przyszłości dziecko zrozumiało słowo Polak – patriota – Polska moja ojczyzna, należy „małymi kroczkami” przybliżać mu obraz kraju, rozniecać tę iskierkę patriotyzmu prostymi sposobami i metodami dostępnymi percepcji dziecka i tak też robimy to w naszym przedszkolu .

Poprawiony: środa, 16 listopada 2016 13:41