strona główna wydarzenia Festiwal Dziecięcych Teatrów -Rogów 2016
Festiwal Dziecięcych Teatrów -Rogów 2016 Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 czerwca 2016 18:46

Kontakt z szeroko pojętą sztuką jest bardzo ważnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym każdego człowieka w tym dziecka. Z jednej strony może służyć jako bierna rozrywka, dająca odetchnąć od codzienności, wprawiając nasz umysł i ciało w stan relaksu. Z drugiej zaś jednak jest motorem do poszerzania gamy doznań estetycznych, pobudza umysł do ciągłego szukania odniesień, interpretacji, rozwija myślenie abstrakcyjne, tak ważne i pomocne w życiu, a obecnie bardzo niedoceniane.    Dziecko w wieku przedszkolnym/szkolnym   ma naturalną dla swojego wieku i etapu rozwoju potrzebę wyrażania ekspresji twórczej: w mowie, ruchu, geście, rysunku, śpiewie. Rozbudzanie zainteresowania teatrem, odkrywania w sobie naturalnych predyspozycji     i uzdolnień skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania. Podczas zajęć z tej dziedziny dziecko może  dowiedzieć się, jat powstaje sztuka teatralna i wzbogacić swój słownik o takie pojęcia jak np. reżyser, rekwizyty, dekoracja, kostiumy, ruch sceniczny, drama czy pantomima. Zabawy w teatr wszechstronnie  wpływają na rozwój dziecka. Teatr jest dla dzieci rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć, a odtwórca roli ma okazję realizować swoje marzenia, by stać się kimś innym np. królewną, księciem itp. i wówczas spojrzeć na świat z innej strony. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści: doskonali mowę, która staje się wyrazista i melodyjna, sprzyja umuzykalnieniu, rozwija płynność ruchów, rozwija wyobraźnię, wrażliwość i kreatywność, uczy okazywania emocji, nazywania stanów ducha, przeżywania radości i smutków kształci umiejętność współdziałania, rozwija odwagę publicznego występowania, uczy szacunku dla wykonawców, kultury zachowania w czasie występów, pomaga dostrzegać dobro i zło - przecież nie wszystko co piękne zawsze musi być dobre. Zabawy w teatr wywierają także duży wpływ na postawy moralne dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji, kształtują osobowość i rozładowują nagromadzone emocje. Każde dziecko pragnie sukcesu i uznania. Właśnie  zajęcia teatralne stwarzają ku temu najlepsze warunki. W wychowaniu dziecka trzeba kłaść duży nacisk na przeżycia emocjonalne – uczyć je cieszyć się i smucić, dostrzegać dobro i zło. Dziecko wcielając się w postać przeżywa losy bohaterów literackich, utożsamia się z nimi, często naśladując ich postępowanie. Pozytywny bohater, z którym dziecko spotyka się na spektaklu teatralnym, zdobywa jego uznanie, pomaga w zrozumieniu, dlaczego takie zachowanie jest dobre. Występowanie negatywnych bohaterów - bo i tacy istnieją   w bajkach - ma także duże znaczenie uspołeczniające. Spontaniczna gra dzieci jest okazją do swobodnej ekspresji. Zajęcia teatralne rozładowują dziecięce emocje, dają okazję przetrenowania konfliktów i napięć na kukiełkach, pacynkach. Teatr uczy zaangażowania w działanie, motywacji, pokazuje najmłodszym, że często wspaniały efekt końcowy składa się   z pomysłów, pracy i zaangażowania wielu osób. Zabawa w teatr przełamuje także leki, buduje poczucie własnej osobowości , rozwija wyobraźnię i intelekt , daje możliwość obcowania w różnych grupach.

Założeniem Festiwalu Dziecięcych Teatrów , którego organizatorem jest nasze Gminne Przedszkole w Rogowie , jest przede wszystkim    zrealizowanie w/w celów edukacji teatralnej. Ponadto udział grup teatralnych  w festiwalu pozwala na zaprezentowanie swoich umiejętności aktorskich, wymianę doświadczeń , ale przede wszystkim  daje satysfakcję z dobrej  radosnej zabawy i wiary we własne siły i możliwości. I Festiwal Dziecięcych Teatrów Rogów 2016 odbył się w dwóch turach . W pierwszym dniu na Festiwalu wystąpiły grupy teatralne z trzech placówek oświatowych. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. W. Reymonta w Przyłęku Dużym zaprezentowali przedstawienie pt „ O wesołej Ludwiczce” .Niepubliczny Punkt Przedszkolny im Marty Robin w Olszy przygotował spektakl „ Bonjour , bonjour” . Uczniowie Zespołu Szkół w Rogowie wystawili bajkę „Spotkanie z dwunastoma miesiącami” . W drugim dniu festiwalu na scenie zobaczyliśmy cztery zespoły teatralne . Jako pierwszy wystąpił zespół Rogusie z Gminnego Przedszkola w Rogowie z przedstawieniem „ Kopciuszek” . Następnymi uczestnikami festiwalu były dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 233 w Łodzi , które zaprezentowały swoje umiejętności wokalno-teatralne w przedstawieniu „ Deszczowa bajeczka” . Duże „zamieszanie” na scenie zaczęło się podczas występów uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wagrach , którzy brawurowo zagrali swoje role w spektaklu „ Zamieszanie w krainie bajek”.  Na zakończenie festiwalu wystąpiły przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Jeżowie przedstawiając  spektakl: W krainie baśni”. Jury  po ostatnich występach miało ciężki orzech do zgryzienia , bo jak tu ocenić i wybrać zwycięzcę , gdy wszyscy uczestnicy odegrali swoje role fenomenalnie , a spektakle  charakteryzowały się barwnością kostiumów i scenografii . Nikogo więc nie zdziwiło , że każda występująca grupa teatralna zajęła I miejsce , a mali aktorzy zostali nagrodzeni brawami i zestawem  prezentów w postaci  dyplomów, słodyczy, zapinek z logo festiwalu, książeczkami do kolorowania oraz różnymi gadżetami otrzymanymi od sponsorów oraz balonami .Prezenty otrzymały też placówki w postaci piłek do skakania i książek przyrodniczych . Mamy nadzieję ,że Festiwal Dziecięcych Teatrów zagości na stałe w harmonogramie imprez naszego przedszkola , śmiało można powiedzieć , że jego pierwsza edycja  okazała się sukcesem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym sponsorom:

Przegląd odbywał  przy wsparciu  różnych instytucji ,firm:

  • Urząd Gminy Rogów
  • LZD w Rogowie
  • Moje Bambino
  • REBA
  • W.D.H. Joanna Dybała
  • Omega Studio Łódź
  • Firma Sprzątająca Tomasz Zimoń – Rzgów
  • Rada Rodziców przy Gminnym Przedszkolu w Rogowie
  • OSP w Rogowie

 

Poprawiony: czwartek, 02 czerwca 2016 18:53