strona główna wydarzenia Tydzień europejski w przedszkolu.
Tydzień europejski w przedszkolu. Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
czwartek, 05 maja 2016 19:28

 

Dzieci w wieku przedszkolnym wiele spraw jeszcze nie potrafią zrozumieć, pewne pojęcia są dla nich wręcz abstrakcją . Same nie dałyby rady zrozumieć otaczający ich świat . Dlatego tak ważne jest aby od najmłodszych lat miały profesjonalne wsparcie , a takie daje edukacja przedszkolna.   Nauczyciele małymi krokami zapoznają przedszkolaki z   najbliższym otoczeniem tzw „ małą Ojczyzną”  czyli rodziną , miejscem zamieszkania  , regionem i krajem w którym żyją.  Dzieci poznają najważniejsze symbole narodowe , historię i tradycję swoich przodków . Poprzez te działania nauczyciele kształtują u swoich wychowanków  poczucie przynależności do Ojczyzny , w której wzrastają. Mając taki zasób wiedzy , dzieci gotowe są na poznawanie  innych kultur i zwyczajów  poszczególnych państw . Mogłoby się wydawać, iż tematy związane z Unią Europejską są zbyt trudne, by wykorzystywać je już w przedszkolu . Jednak poznając państwa europejskie  dzieci skutecznie zrozumieją   miejsce i rolę Polski w zjednoczonej Europie. Realizacja zadań edukacji europejskiej ma  charakter wychowawczy , poznawczy . Istotą jest wpajanie szacunku nie tylko dla dziedzictwa kultury narodu polskiego , ale także dla kultur i historii  innych narodów . Zajęcia o Europie  zachęcają także dzieci do nauki języków , którymi posługują się mieszkańcy innych krajów europejskich. Mając świadomość , że dzieci najwięcej wiadomości przyswajają poprzez różnego typu zabawy nauczyciele przedszkola postanowili wprowadzić nasze przedszkolaki w tematykę związaną z Europą poprzez podróż po Polsce a następnie po wylosowanych wcześniej przez każda grupę kraju europejskim.  Podczas zajęć o Polsce dzieci  zapoznały się z najważniejszymi symbolami naszego kraju . Wykorzystując mapę Polski nauczycielki opowiadały o historii i pięknie naszej Ojczyzny . Dzieci podczas zajęć z wykorzystaniem pomocy multimedialnych  poznawały różne regiony Polski , stroje ludowe, , sztukę ludową  , legendy . Zdobywając wiedzę o swojej  Ojczyźnie przedszkolaki dowiedziały się , że jesteśmy Europejczykami . Każdy z nas wie, że dzieci cechuje ogromna ciekawość i  chęć zdobywania nowej wiedzy , dlatego zrodził się pomysł Tygodnia Europejskiego . Metodą projektu  każda grupa przez tydzień poznawała kulturę i zwyczaje wybranego w drodze losowania państwa europejskiego ( gr I – Grecja, gr II – Węgry , gr III –Hiszpania, gr IV – Włochy, gr V- Czechy) . Dzieci  oglądały flagi , poznawały zwyczaje kulinarne , tradycyjne tańce i stroje wybranego przez siebie kraju. Poznawały a nawet niektóre nauczyły się prostych zwrotów grzecznościowych w wybranym języku . Podczas pokazów multimedialnych podziwiały charakterystyczne budowle związane z Grecją , Węgrami, Włochami , Czechami i Hiszpanią. To był intensywny tydzień i jednocześnie bardzo ciekawy . Podsumowanie naszego projektu nastąpi w piątek , kiedy to w ogrodzie przedszkolnym pojawią się stanowiska  z krajami Unii Europejskiej , na których zaprezentowane zostaną zebrane przez dzieci  i nauczycieli informacje o danym kraju . Każda grupa pokusiła się także o przygotowanie wybranej potrawy  , która wiąże się z danym państwem . Prezentując swoje stanowiska dzieci zatańczą  do regionalnej muzyki . Po degustacji i wymianie informacji przedszkolaki wezmą udział w olimpiadzie sportowej Euro 2016 .

W zakładkach grup opisane zostaną działania w ramach Tygodnia Europejskiego.

Poprawiony: czwartek, 05 maja 2016 20:59