strona główna wycieczki Edukacyjna wycieczka gr IV do Brzezin
Edukacyjna wycieczka gr IV do Brzezin Drukuj Email
czwartek, 14 kwietnia 2016 23:46

EDUKACYJNA WYCIECZKA DO BRZEZIN

14 kwiecień 2016 r.  na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków z grupy IV . W tym dniu dzieci pojechały bowiem na edukacyjną wycieczkę do Brzezin .Do zwiedzania  ważnych , strategicznych obiektów tego miasta zaprosił przedszkolaki Burmistrz Miasta Brzeziny p. Marcin Pluta.  Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Brzezinach . Dzieci zostały ciepło przyjęte przez strażaków i Burmistrza p. Marcina Plutę  , którzy oprowadzili je po wszystkich zakamarkach Strażnicy . Zwiedzanie rozpoczęło się w pomieszczeniu gdzie znajdują się  samochody bojowe i techniczne . Dzieci miały możliwość obejrzenia wyposażenia wozu bojowego oraz osobistego zajrzenia do  szoferki samochodu. Pan Strażak w bardzo przystępny dla dzieci sposób opowiadał o zastosowaniu sprzętu ratowniczego  w który wyposażone są wozy bojowe. Przedszkolaki zwiedziły także zaplecze Strażnicy  zaglądając m.in. do dyżurki gdzie przyjmowane są zgłoszenia o występujących zagrożeniach. Podczas rozmowy ze strażakami dzieci wykazały się znajomością najważniejszych numerów alarmowych oraz zasobem wiedzy na temat pracy w straży . Podczas wycieczki  przedszkolaki dowiedziały się , że w strażnicy znajdują się pomieszczenia w których strażacy pełniący dyżur mają m.in. możliwość  korzystania z siłowni , która pomaga im utrzymać kondycję fizyczną .Jest także pomieszczenie gdzie mogą się zrelaksować , a nawet przygotować posiłek. Zawód strażaka jest bardzo odpowiedzialny , dlatego też strażacy biorą regularnie udział w szkoleniach  w zakresie udzielania pierwszej pomocy , ćwicząc swoje umiejętności m.in. w podstawowych zabiegach resuscytacyjnych  ratujących życie poszkodowanym . Do tych ćwiczeń używają specjalny fantom , na którym pan strażak zademonstrował dzieciom w jaki sposób należy przywrócić oddech osobie poszkodowanej. Wizyta w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Brzezinach zakończyła się pokazem zastosowania węża strażackiego , którego siłę  każde dziecko mogło odczuć na własnej skórze polewając wodą podjazd strażnicy . Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie oczyszczalni ścieków . Celem jej było nabycie praktycznej wiedzy dotyczącej ochrony wód z bezpośrednią  obserwacją procesów oczyszczania. Dzieci poznały źródła zanieczyszczeń wód i sposób ochrony zasobów wodnych. Przedszkolaki zostały oprowadzone po terenie oczyszczalni , gdzie dowiedziały się w jaki sposób dokonuje się oczyszczenia wody , którą wykorzystujemy w gospodarstwach domowych. W czasie zwiedzania dzieci  mogły zaobserwować praktyczne wykorzystanie procesów rozdzielania mieszanin np.: proces sedymentacji oraz możliwości wykorzystania mikroorganizmów w procesie oczyszczania ścieków. Chociaż to trudne terminy i jeszcze niezbyt zrozumiałe dla dzieci 5, 6 letnich to na pewno zapamiętają one jak ważna jest ochrona środowiska dla przyszłych pokoleń . Ta wizyta zwiększyła ich świadomość ekologiczną. Prezes Zarządu zwiedzanej spółki na zakończenie wizyty podarował dzieciom  Kinder niespodziankę czyli czekoladowe jajko . Po tej jakże pouczającej lekcji ekologii przedszkolaki zostały zaproszone przez Burmistrza p. M. Plutę do zwiedzenia następnego obiektu , a mianowicie sortowni odpadów komunalnych po której oprowadził dzieci Prezes Spółdzielni Socjalnej , która zarządza sortownią. Pan Prezes opowiedział dlaczego ważna jest segregacja odpadów  i co dzieje się ze śmieciami po ich odbiorze z gospodarstw domowych. Dzieci miały możliwość osobiście zobaczyć cały proces segregacji i z zaciekawieniem przyglądały się pracownikom wykonującym swoje obowiązki . Podczas tej wizyty wzbogaciły swoją wiedzę w zakresie recyklingu o którym opowiadał Prezes Spółdzielni. Wiedzą już , że odpady wtórne po przesortowaniu, umyciu i rozdrobnieniu są przerabiane na nowy produkt  m.in. plastiki są przerabiane na inne materiały np. elementy wykładzin, maty wykorzystywane w budowie dróg czy wypełniacze do puchowych kurtek. Przedszkolaki maja już świadomość, że plastik z materiałów wtórnych nie może być wykorzystany do pakowania żywności , a odzyskane szkło trafia do huty, w której jest przetapiane na nowe butelki np. do rozpuszczalników a metal trafia do huty żelaza.
Po zwiedzeniu sortowni dzieci udały się do następnego strategicznego , bardzo ważnego przedsiębiorstwa , a mianowicie zwiedziły Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Brzezinach. Podstawą działania PEC jest dostarczanie ciepła lokalnej społeczności. Po zakładzie oprowadził przedszkolaki Prezes Spółki , który opowiedział w jaki sposób dostarczane jest ogrzewanie do mieszkań. Na zakończenie spotkania uczestnicy wycieczki zostali poczęstowani czekoladowymi cukierkami. Ekologiczną podróż po mieście Brzeziny przedszkolaki zakończyły wizytą w sali konferencyjnej Urzędu Miasta  Brzeziny , w której Pan Burmistrz Marcin Pluta opowiedział o swoich zawodowych obowiązkach i pracy urzędników , a także zaprezentował  filmy reklamujące piękno Ziemi Brzezińskiej . Przedszkolaki na zakończenie wizyty otrzymały od Pana Burmistrza prezenty z logo Miasta oraz zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. To była bardzo pouczająca wędrówka po Brzezinach , która  na pewno wzmocniła  świadomość proekologiczną  naszych Rogowskich przedszkolaków.

Składamy gorące podziękowania Wójtowi Gminy Rogów p. Danielowi Koładzie za pomoc w zorganizowaniu naszej wycieczki , a Burmistrzowi Miasta Brzeziny p. Marcinowi Plucie za serdeczne przyjęcie i oprowadzenie nas po zwiedzanych obiektach.

Poprawiony: czwartek, 14 kwietnia 2016 23:57