strona główna wydarzenia Gaik - wielkanocny zwyczaj ludowy- witamy WIOSNĘ
Gaik - wielkanocny zwyczaj ludowy- witamy WIOSNĘ Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 marca 2016 10:26

22 marca tematem przewodnim w naszym przedszkolu było hasło „ Zimę  żegnamy , Wiosenkę witamy!”  . Od rana pogoda  nie wskazuje , że wiosna na dobre się zadomowiła. Okazało się , że potrzebne są wiosenne porządki , które przywrócą ład w przyrodzie . O tym opowiedzieli przedszkolakom artyści Agencji Artystycznej KANON z Krakowa , którzy w humorystyczny sposób  zapoznali dzieci z światem przyrody , pokazali w jak należy dostrzegać  jej piękno . Ważnym elementem przedstawienia „Wiosenna euforia” było zwrócenie uwagi na opiekuńczy stosunek do świata roślin i zwierząt. Podczas inscenizacji utworu dzieci  wzbogaciły swoje wiadomości  na temat życia zwierząt leśnych w okresie przedwiośnia , dotyczyły one np.: wybudzania się niektórych gatunków zwierząt ze snu zimowego , przyloty ptaków. Dzieciom bardzo podobał się koziołek Mietek  poszukujący swojego schowanego pożywienia i wiewiórka Basia robiąca porządki, która uświadomiła mu, że jest już przedwiośnie, więc wszyscy wokół sprzątają i segregują śmieci i że trudno mu będzie odnaleźć swoje pożywienie. Bohaterzy bajki przypomnieli , że wszyscy powinni mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy, jest koniecznością, a zatem podstawowym obowiązkiem każdego człowieka. Cała opowieść była także okazją do wspólnej zabawy aktorów z dziećmi. Spektakl dostarczył przedszkolakom  wiele radości wzruszeń i niezapomnianych chwil w bezpośrednim kontakcie z bohaterami opowieści , którzy przypomnieli że wiosna już się u nas zadomowiła . Po wiosennym spektaklu do sali wkroczył Zielony Gaik czyli przystrojona kolorowymi wstążkami zielona gałązka , która jest ludowy symbolem podkreślającym odradzanie się przyrody na wiosnę. Marzanna , którą odesłaliśmy 21 marca do morza  symbolizowała pożegnanie zimy , a Gaik powitanie wiosny. Przedszkolaki obejrzały krótkie filmy ukazujące tradycje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych , a na  zakończenie spotkania umieściły Gaik w honorowym miejscu . Śmiało możemy stwierdzić , że Pani Wiosna na dobre już zagościła w naszym przedszkolu.

Poprawiony: wtorek, 22 marca 2016 11:12