strona główna wydarzenia Święto Drzewa
Święto Drzewa Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 10 października 2015 20:29

 

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2002 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew , która odbywa się co roku 10 października . Obecnej 13 już edycji przewodniczy hasło " Czytamy drzewom" .W naszym przedszkolu obchody Święta Drzewa rozpoczęliśmy 9 października  . Dzieci wypowiadały się na temat znaczenia drzew w życiu człowieka , wiedzą że jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla.  Przedszkolaki mają świadomość , że w  miastach drzewa odgrywają szczególną rolę , a mianowicie  regulują klimat otoczenia łagodząc  zmiany temperatury i zwiększają wilgotność powietrza. Dzieci wiedzą , że drzewa stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego. Te wszystkie informacje nasze przedszkolaki zdobywają podczas zajęć ekologiczno-przyrodniczych , wycieczek terenowych . Bezpośredni kontakt ze środowiskiem przyrodniczym pomaga bowiem w kształtowaniu prawidłowej postawy przyszłego małego obywatela . Przedszkolaki wysłuchały także bajkę J.Tajc " Jarzębinka" , z której dowiedziały się że drzewa czują , słyszą i widzą . Swoje pokłady energii rozładowały podczas zabawy ruchowej " Dzieci i drzewa" aby następnie skupić się na słuchaniu czytanych wybranych fragmentów bajek , wierszy których bohaterami były drzewa. Na zakończenie wszyscy stali się małymi badaczami i zaopatrzeni w lupy , lornetki i karty przyrodnika przeprowadzili obserwacje przyrodnicze na terenie ogrodu przedszkola . Zgodnie z tradycją w ogrodzie zostało posadzone drzewo , które podarował nam p. P. Banaszczak , za co serdecznie dziękujemy.

W imieniu dzieci składamy serdeczne podziękowanie p. Kindze Borowskiej za wypożyczenie narzędzi do badania przyrody ( lupy, lornetki) .

 

 

Poprawiony: sobota, 10 października 2015 21:29