strona główna wydarzenia Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 27 marca 2015 13:12

 

W naszym przedszkolu cały tydzień poświęcony był wodzie , która jest najcenniejszym , życiodajnym skarbem na Ziemi. Podsumowaniem zajęć było wspólne świętowanie z okazji Światowego Dnia Wody , który obchodzony jest na całym świecie 22 marca. Dzień ten został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie ONZ. Propozycja ustanowienia takiego dnia była uzasadniona tym, że woda staje się coraz bardziej istotnym elementem środowiska oraz warunkiem rozwoju gospodarczego i społecznego dzisiejszego świata. Nasze przedszkole od lat promuje ekologiczny styl życia , podczas zajęć dzieci uczą się szacunku do otaczającego nas środowiska , poznają sposoby dbania i ochrony Ziemi przed niszczycielskim działaniem szybko rozwijającego się przemysłu. Obchody Dnia Wody  miały na celu uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody w życiu człowieka , zwierząt i roślin oraz rozumienie potrzeby jej oszczędzania . Tego dnia w każdej grupie królował kolor niebieski a sala grupy IV zamieniła się w wielkie laboratorium. Przedszkolaki odkrywały, że zabawy wodą mogą być ciekawe i pouczające. Dzieci poprzez obserwacje , proste doświadczenia  poznawały właściwości i stany skupienia wody,   zastanawiały się i odpowiadały, do czego potrzebna jest nam woda (np.  do mycia włosów czy mycia zębów) oraz co by było, gdyby na świecie nie było wody (np. nie mogłyby urosnąć kwiaty, strażacy nie mogliby ugasić pożaru).Poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się, skąd się bierze deszcz. Badały zachowanie się niektórych ciał w wodzie: sól, piasek, papier. Wiele emocji dostarczyły milusińskim doświadczenia np.: wulkan – obserwacja jak reaguje woda z połączeniem sody, farbą i kwaskiem cytrynowym , tańczące rodzynki- zachowanie rodzynek w wodzie gazowanej, szklanka trzymająca kartkę papieru – jak szklanka wypełniona wodą i odwrócona do góry dnem trzyma kartkę papieru nie przepuszczając nawet jednej kropli wody. Doświadczenia przeprowadzone w sali  wyglądały jak czarodziejskie sztuczki. Dużą radość sprawiła dzieciom zabawa – wyścig papierowych łódek – na wielkiej tafli wody zrobionej z foli . Na zakończenie wszyscy wzięli udział w puszczaniu baniek mydlanych za pomocą słomki.

Światowy Dzień Wody jest dobrym momentem na kształtowanie postawy proekologicznej i uświadomienie dzieciom, że woda jest źródłem życia na Ziemi i bezcennym darem, o który należy dbać , a także dobrym materiałem eksperymentalnym. Światowy Dzień Wody na stałe zagości w kalendarzu naszych imprez.                                                                                                                          

Poprawiony: piątek, 27 marca 2015 14:04