strona główna wydarzenia Święto Flagi Narodowej
Święto Flagi Narodowej Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 29 kwietnia 2014 22:53

„ KTO  TY  JESTEŚ – POLAK  MAŁY „

JAKI  ZNAK  TWÓJ – ORZEŁ  BIAŁY... „

/ Władysław Bełza /

Treści patriotyczne zawarte w podstawie programowej wychowania przedszkolnego pozwalają włączyć dzieci w nurt wydarzeń w którym uczestniczą  jego najbliżsi. Planowane sytuacje edukacyjne kształtują osobowość dzieci i rozwijają ich uczucia patriotyczne. Nauczyciele   stopniowo zapoznają przedszkolaki ze  znaczeniem słowa  patriotyzm  poczynając od tego, co bliższe, z czym mogą zetknąć się bezpośrednio, przechodząc do spraw coraz dalszych. Dostarczając dzieciom wiedzy o najbliższej okolicy, o tradycjach lokalnych i narodowych, zapoznając ich z różnymi obrzędami, zwyczajami, legendami, baśniami, pieśniami i zabytkami kultury – uświadamiają dzieciom poczucie przynależności narodowej. W przedszkolu dzieci znają już  symbole narodowe, hymn Polski, znak Orła Białego, flagę biało – czerwoną,  herb miasta w którym  żyją i herby ważniejszych miast Polski takich jak : stolicy – Warszawy, Krakowa, Gniezna.     W myśl powiedzenia „ czym skorupka za młodu nasiąknie ..”  nauczyciele starają się ukazać dzieciom w najprostszy sposób to co w ich regionie, kraju jest piękne, ciekawe, godne zaprezentowania. Wiele tradycji, obrzędów, zwyczajów i obyczajów dzieci poznają poprzez różnorodne uroczystości przedszkolne . Jedną z bardziej znaczących imprez w naszym przedszkolu jest  Święto Flagi Narodowej , która jest najważniejszym symbolem Polski. Dzień Flagi jest okazją do tego, by zamanifestować swoją dumę z bycia Polakiem, z historii Narodu oraz własnej tożsamości. 2 maja jest więc dla nas wszystkich ważna datą .W tym uroczystym dniu wszystkie dzieci ubrane były w kolorach biało-czerwonych , a podczas uroczystości   w rękach trzymały chorągiewki w barwach narodowych. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu oraz uroczystego  podniesienia Flagi Państwowej na maszt . Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne dzieci 6 letnich , które poprzez wiersze i patriotyczne piosenki podkreśliły rangę symboli narodowych w życiu każdego Polaka oraz przybliżyły historię powstania Konstytucji 3 Maja.

Poprawiony: środa, 30 kwietnia 2014 10:44